Daciq: Rrenë se Kosova është Serbi

Publikuar: 07.03.2013 - 14:54

Beograd, 7 mars - Kryeministri i Serbisė, Ivica Daciq ka deklaruar se pėr 10 vjet, Serbia ėshtė mashtruar duke thėnė qė Kosova ėshtė Serbi edhe pse ashtu ėshtė e shkruar edhe nė Kushtetutėn serbe, njofton KTV .

"Sot kjo preambulė nė kushtetutė nuk na ndihmon aspak, presidenti i Serbisė nuk mund tė shkojė nė Kosovė, as kryeministri, as policia e as ushtria", ka deklaruar Daēiq.

Nė njė artikull nė lidhje me dhjetėvjetorin e vrasjes sė Zoran Gjingjiqit, Daēiē tha se Kosova, gati dhjetė vjet ka qenė njė tabu, dhe askush  zyrtarisht nuk guxoi ta thoshte tė vėrtetėn.  Kryeministri tha se Serbia ėshtė duke pritur pėr punėn e pambaruar tė pėrcaktimit tė hapėsirės sė vet si dhe pėrpjekjeve nė Kosovė, kryesisht pėr serbėt qė jetojnė atje, pėr tė shpėtuar siē ka thėnė ai, atė qė mund tė shpėtohet, dhe t’iu sigurojė atyre njė jetė normale, tė sigurt dhe njė tė ardhme.

"Nė kėtė mėnyrė, dhe vetėm nė kėtė mėnyrė, edhe Serbia do tė ketė njė tė ardhme", ka thėnė Daēiq.

Kėto deklarata tė Daēiqit vlerėsohen si shenja qė Beogradi ka bėrė njė ndryshim historik nė njė nxitim pėr tė siguruar negociatat pėr anėtarėsimin e  Serbisė nė Bashkimin Evropian.

Sela08.03.2013/08:49

eshte shume irituese se Serbia do tapranoj realitetin dhe vullnetarishte do ti shuaj strukturat paralele te siguris jo pa presionin e SHBAve kot sa per Thaçin po tregon puna me te zgjedhurit e ti lokal no koment.

MERGIMI 07.03.2013/23:22

nuk paska mujt me shit kosoven thaqi me siguri i ka lyp shum kynjeri eshte shum i madh por ne nuk po e dijm per her te par ne histori qe nje shqiptar e kthen politiken e fuqive botrore ne favor te kosoves

peja@!@07.03.2013/22:19

Rrnoft Angela Merkle dhe perkrahja Amerikane, sa per thaqin vijn shkiet edhe ne Skenderaj vin e bojn dasem.

Major Behluli Luksemburg07.03.2013/21:58

Kinje parasysh ju lideret politik dhe ju te drejtesise,se fjalet e Daçiqit,mund te marrin tjeter kahje,sepse "Ketu kersiti atje jehoj"fjale qe serbet dine t'i perdorin dine te manevrojne dhe manipulojne me besimin tone ,urtesine tone dhe ngathtesine ton.U befasuam mbase nje numer i madh komebntuesish kur degjuam renjen e e Daçiqit dhe butesine e tij.Ju mbahuni zoterote ,rrini ne vezhgime sepse lindin befasi te ndryshme.Kur te perfundon ne favor tonin dhe te menagjohet me urtesine politike,ateher i vejme pike mbase qeshtjes.Shpresoj se kemi nje kuader te kualifikuar politikanesh dhe subjekte te qiltra qe i kuptojne gjerat ,nuk mashtrohen leht,kemi te shkolluar te plot,e do Zoti nuk haset ne gjysem te shkolluar.As mos leshoni pe,as mos mashtrohi me sjelljet e qeta,as mos bini pre e manipulimeve politike as njerezore e shoqerore.Keshtu mbase kane pas folur dhe vepruar edhe disa polikan serbe por rane pre e qetnikeve.Kosova ishte dhe eshte "Dubaj i Ballkanit,e posaqesrisht i okupatorit serb"

Basri07.03.2013/17:34

Rrnoft Hashim Thaqi....

buki07.03.2013/17:08

po kurr kosova nuk ka qen serbi veq shqiperi e madhe

edmond07.03.2013/16:59

zi ka qeele syt i madhi Thaqi...

ratiii07.03.2013/16:43

Paqare

vlora07.03.2013/16:33

rrofte hashim thaqi

agron sokoli07.03.2013/16:15

tash esht reziku ma imadh se kta jan politikana te rrym e na shpejt mashtrohemi

HEROI07.03.2013/16:14

RRENI RRENI RRENI PRAP SE KETO RREN SVLEJN PE KOSOV AS PER SHQIPEPRI POR PER SERBET NE SERRBI.

astriti07.03.2013/16:12

saher po kthehen nga brukseli vesht e kuq, po jav ngrehin, SHKA i keq eshte si besohet sot thot kshtu neser ashtu,

CAPLLAKI07.03.2013/16:04

O Daqiq mos u ngut me kesi deklarata se udheheqesit tane do te zgenjehen se keta duan qe bisedimet per statusin ta zgjasin sa ma shume se meditjet e tyre i kan shum te majme merre me mend nese ska ma bisedime si dote jep EDITA deklarata pa syze

buki07.03.2013/16:03

kosova ska qen serrbi prej ati minuti si ja kthej lexhenda e xhall adem jashari pushken serrbis ket ekmi ditur ne qyshe moti po do komonista te ldk nuk e dojn ket se sju pilqen kjo

halil halili 07.03.2013/15:58

ja nini zanin
ky qeshtu me politik gadaldale ka me arit qellimet e serbis

peja 201307.03.2013/15:29

Mire se koket bind me ne fund