Partia e Nikoliqit bindshëm më e fuqishmja

Publikuar: 27.02.2013 - 20:06

Beograd, 27 shkurt – Partia Progresiste Serbe (SNS) ka pėrkrahjen  mė tė fuqishme me 41 pėr qind tė votuesve nė Serbi, derisa Partia Demokratike (e Gjillasit) dhe Partia Socialiste (e Daēiqit) janė tė barazuara me nga 13 pėr qind mbėshtetje tė votuesve, tregojnė rezultatet mė tė reja tė sondazhit tė opinionit publik tė kryer nga B92 dhe Ipsos strategjik marketing.

Pas kėtyre radhiten e ashtuquajtura Partia Demokratike Serbe (e Koshtunicės) dhe ajo Liberal-demokratike e Ēedomir Jovanoviqit me nga 7 pėr qind mbėshtetje. Partia Radikale e Sheshelit, ndėrkaq, ka vetėm 5 pėr qind mbėshtetje tė elektoratit, derisa partitė e tjera kanė 3 apo mė pak pėr qind tė pėrkrahjes.

Sondazhi, nė tė cilin kanė marrė pjesė 1 060 persona tė anketuar, tregon se nė zgjedhje janė tė sigurt qė do tė dalin vetėm njė e treta e zgjedhėsve, kurse nga kėta gjysma janė me pėrcaktime partiake.