Burg i përjetshëm për ish-kryetarin e Bashkisë së Selanikut

Publikuar: 27.02.2013 - 19:42

Selanik, 27 shkurt - Gjykata e Apelit nė Selanik ka dhėnė dėnimin me burg tė pėrjetshėm pėr ish-kryetarin e Bashkisė sė Selanikut dhe dy ish-bashkėpunėtorė tė tij nė kėtė bashki, nėn akuzėn e pėrvetėsimit tė fondeve.

Ish kreu i Bashkisė sė qytetit tė Selanikut, Vasilis Papageorgopulos, ish sekretari i pėrgjithshėm dhe ai i thesarit, Mihalis Lemusias, dhe Panajotis Saksonis, kanė marrė sot dėnimin me burg tė pėrjetshėm, pasi u akuzuan si tė pėrfshirė nė skandalin e pėrvetėsimit tė 18 milionė eurove nga fondet e Bashkisė.

Menjėherė pas vendimit, Papageorgopulos deklaroi se nuk ėshtė i pėrfshirė nė kėtė ēėshtje.

Gjykata dėnoi edhe dy drejtorė tė thesarit nė Bashkinė e Selanikut, pėrkatėsisht me 10 dhe 15 vjet burg.

Vasilis Papageorgopulos ka qenė 7 vjet deputet i partisė “Demokracia e re” tė Antonis Samaras dhe i zgjedhur nė krye tė Bashkisė sė Selanikut pėr 3 mandate rresht.

Kryebashkiaku aktual, Janis Butaris kėrkon kthimin e parave tė pėrvetėsuara nė mėnyrė tė paligjshme nė Bashkinė e Selanikut, raporton Balkanweb. 

“Vendimi i gjykatės pasqyron vullnetin e drejtėsisė dhe kėnaq ndjenjėn publike pėr mėnyrėn se si shteti duhet tė merret me korrupsionin. Pėrgjegjėsia jonė ėshtė tani tė kėrkojmė kthimin e parave nė fondet e qytetit tė Selanikut. Mesazhi i vendimit tė sotėm ėshtė se menaxhimi i parave publike kėrkon kujdes tė madh dhe pėrgjegjėsi. Nė tė njėjtėn kohė, na bėnė optimistė pėr funksionimin mė tė mirė tė qeverisjes vendore nė Greqi”, tha Butaris.