Cërvenkovski fton shqiptarët në protesta kundër Gruevskit

Publikuar: 06.02.2013 - 22:21

Shkup, 6 shkurt – Lideri i Lidhjes socialdemokrate tė Maqedonisė (LSDM), Branko Crvenkovski nga protesta e opozitės tė mbajtur sonte nė Tetovė ka dėrguar porosi edhe te shqiptarėt.

“Kėta nga pushteti thonė se Maqedonia ėshtė problem i maqedonasve. Ju gėnjejnė, ju manipulojnė. Liria dhe demokracia nuk kanė ngjyra etnike. Sot e ka vėshtirė secili njeri nė Maqedoni edhe maqedonasit, shqiptarėt, turqit, romėt, vllahėt etj. Paratė qė pėrfundojnė nė xhepat privatė nuk kanė ngjyrė etnike. Maqedonia ėshtė shtet i pėrbashkėt, problemet janė tė pėrbashkėta dhe lufta ėshtė e pėrbashkėt. Tė kapemi dorė pėr dore kundėr tė gjithė atyre qė po na e shkatėrrojnė tė ardhmen”, ka thėnė Crvenkovski, njofton portali zhurnal. 

Lilo08.02.2013/04:33

Ky e ka humb besimin tek populli Shqiptar. Tani kerkon ndihme nga Shqiptaret sepse e ka realizuar se edhe mandatin e ardhshem ka gjasa te medhaja te i humb votimet. Derisa Cervenkovski eshte kryetar i LSDMse dhe LSDMja nuk e dryshon platformen politike, Shqiptaret skane arsye te mbeshtesin nje politikane dhe parti te tille.

agim rama 07.02.2013/12:33

lus shqiptaret e maqedonis qe nese e perkrahin ket thirrje te cervenkovskit per te dal ne protesta duhet se pari te bejn nji pakt me cervenkovskin e tani te dalin ne protesta .sepse keshtu si po na shkon puna ne maqedoni gjithmon shqiptaret po mashtrohen nga maqedonaset ja shiqojeni se qfar ben ali ahmeti esht palit e nuk guxon me ju ni zani qe asht gjall
bile se di a esht gjall a jo