Norvegjia angazhohet për dialog në Luginën e Preshevës

Publikuar: 03.02.2013 - 18:07

Leskovac, 3 shkurt – Ambasadori i Norvegjisė nė Serbi, Nils Ragnar Kamsvag deklaroi pėr agjencinė serbe tė lajmeve FoNet se ėshtė qenėsore qė Serbia sa mė parė tė fitojė datėn pėr fillimin e negociatave pėr anėtarėsim nė BE. Duke thėnė se konfliktet politike mund tė reflektohen nė dialogun ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės, Kamsvag vlerėsoi se ėshtė pėr lėvdatė fakti qė konfliktet e tilla deri tashti nuk kanė ndikuar nė dy bisedimet e dy palėve qė po zhvillohen nė mėnyrė konstruktive nė Bruksel.

I pyetur rreth problemeve me lapidarin e UĒPMB-sė nė Preshevė, Kamsvag tha qė ėshtė pozitive qė autoritetet lokale dhe ato qendrore po bisedojnė pėr kėtė, gjė qė jep shpresė se qė tė gjendet zgjidhje e kėnaqshme.

“Jugu i Serbisė ka shumė mė shumė probleme se sa ky lapidar” andaj dy palėt duhet tė mendojnė ēka tė bėjnė nė planin e zhvillimit ekonomik”.

Duke folur pėr ndihmėn qė Norvegjia i jep Serbisė, ambasadori norvegjez  tha se shteti i tij po punon edhe pėr pėrmirėsimin e kushteve nė jug tė Serbisė, duke shtuar se pėr zhvillimin e kėsaj pjese nė tre vjetėt e fundit janė dhėnė rreth 5 milionė euro.