Franca kthen azilkërkuesit

Publikuar: 01.02.2013 - 13:18

Shkup, 1 shkurt -  Autoritetet franceze sot dhe nesėr pritet tė depėrtojnė rreth 150 azilkėrkues, pjesa mė e madhe e tyre shtetas tė Maqedonisė.

Mediat franceze informuan sot se aksioni i fshesės pėr pėrzėnien e azilkėrkuesve tė rrejshėm nga Maqedonia dhe Rumania, por edhe nga vendet e tjera tė Ballkanit, do tė realizohet gjatė dy ditėve tė ardhshme.

Shumica prej kėtyre azilkėrkuesve kishin aplikuar pėr azil politik, mirėpo ata menjėherė kishin marrė pėrgjigje negative dhe po qėndronin deri tani ilegalisht nė Francė.

Njė pjesė e shtetasve tė Maqedonisė, qė vullnetarisht kishin pranuar kthimin nė vendlindje ishin shpėrblyer me nga 300 euro nga autoritetet franceze tė azilit.

MPB sot nė Shkup, raporton ina, bėri tė ditur se nė Aeroportin e Shkupit ka mbėrritur njė grup prej 22 azilkėrkuesish tė kthyer nga Franca.