Sharje e kërcënime mes deputetëve shqiptarë në Kuvendin e Maqedonisë

Publikuar: 31.01.2013 - 15:51

Shkup, 31 janar   - Akuza dhe ofendime tė rėnda u shkėmbyen sot mes deputetėve tė PDSH-sė dhe BDI-sė gjatė seancės kuvendore ku u shtruan pyetjet e deputetėve. Orhan Ibrahimi akuzoi kreun e grupit parlamentar tė BDI-sė Talat Xhaferin pėr dhunė tė ushtruar gjatė fushatės zgjedhore tė vitit 2008. E menjėhershme ishte kundėrpėrgjigjja e Xhaferit, i cili theksoi se ėshtė ironike tė marrėsh akuza pėr krim nga njė kryekriminel siē e quajti ai Ibrahimin.“Ka bėrė krim, ėshtė i akuzuar, ka nxjerr revole, ka dashur tė vriste njeri! Dhe s’ka kėtu pėrse tė na e marrė fjalėn kryetari ose pėr ndėrhyrje procedurale”, tha Orhan Ibrahimi, PDSH.“Ėshtė ironike qė kryekrimineli tė akuzojė pėr krim, duke pasur parasysh faktin se nė shtėpinė time nė vitin 2008 para fushatės zgjedhore ėshtė hedhur mjet shpėrthyes. Edhe njėherė them; ironia ėshtė kur kryekrimineli tė bėn akuza pėr krim”, kundėrpėrgjigjet Talat Xhaferi, BDI, njofotn Alsat-M.Situata kulmoi me ndėrhyrjen e shefit tė grupit parlamentar tė PDSH-sė Imer Aliu.“Pasi e mban mend mirė 2008-ėn, e mban mend t’i se kush ta shkuli mjekrėn dhe ta dha fytyrės atė lesh, ė..? Pėrpiqu tė kujtohesh, dhe do tė tė kujtohet se kush ka qenė”, tha Imer Aliu i PDSH.Ndėrkohė deputeti Bekim Fazliu, duke iu drejtuar ministres sė brendshme Gordana Jankullovska rreth rastit ‘Monstra’, e pyeti atė nė mėnyrė direkte nėse planifikon apo jo tė japė dorėheqjen nga posti, pėr ēėshtje morale. Ndėr pyetjet e shtruara ishin edhe ato se sa ėshtė i gatshėm pushteti qė tė ofrojė zgjedhje tė lira dhe demokratike; sa ėshtė numri i shqiptarėve tė cilėve qė nga viti 2008 e kėtej u ėshtė ndėrprerė ndihma sociale dhe pse?