Takimi Nikoliq-Jahjaga, një nga kushtet që Serbia të marrë datën?

Publikuar: 30.01.2013 - 10:15

Beograd, 30 janar  - Takimi i Presidentėve tė Serbisė dhe Kosovės mund tė zhvillohet para takimit tė dy kryeministrave, i cili ėshtė planifikuar nė gjysmėn e dytė tė muajit shkurt.

Zėdhėnėsja e pėrfaqėsueses sė lartė tė BE-sė Maja Kocijanēiē ka thėnė pėr njė tė pėrditshme tė Beogradit se ende nuk ėshtė saktėsuar vendi dhe koha e takimit. “Ky takim ėshtė i rėndėsishėm pėr normalizimin e marrėdhėnieve. Dėshirojmė qė ky takim tė ndodhė”, ka thėnė Kocianēiē. Por ajo nuk ka mundur tė konfirmojjė as paralajmėrimet se takimi mund tė mbahet mė 6 shkurt nė Bruksel. Por gazeta “V. Novosti”, siē transmeton qik-u, citon burimet nė Bruksel, tė cilėt thonė se kjo nuk ėshtė larg realitetit.

Sipas gazetės nė fjalė, takimi i Nikoliqit dhe Jahjagės ėshtė njė nga kushtet jozyrtare qė Serbia tė marrė datėn e negociatave pėr BE. Por si tema potenciale tė bisedimeve, rreth tė cilave mund tė dakordohen tė tria palėt, theksohet ēėshtja e institucioneve paralele nė veri tė Kosovės, pakėnaqėsia e Serbisė pėr shkak tė gjoja pėrpjekjeve tė Prishtinės qė nė terren tė shkelen marrėveshjet e arritura, oficerėt pėr lidhje (zyrat e ndėrlidhjes) etj.

Sipas burimeve nga kreu i BE-sė pėr takimin e parė tė Nikoliqit dhe Jahjagės nė lojė ishin disa vende, si Sllovakia dhe Turqia, por nė fund megjithatė ėshtė marrė vendimi qė ai tė mbahet nė selinė e BE–sė nė Bruksel.

Edhe pse Prishtina pohon se storja pėr statusin e Kosovės ėshtė mbyllur dhe se ēdo gjė ka tė bėjė me dialogun teknik, sipas politikanėve serbė, ky takim ėshtė i rėndėsishėm sepse do tė tregojė, se asgjė nuk ka marrė fund dhe se tėrė problemi pret qė politikisht tė rrumbullakohet, thotė Millovan Drecun, shef i Kėshillit parlamentar pėr Kosovėn.

“Nė Bruskel me siguri nuk do tė bisedohet pėr prefiksin e telefonisė pėr Kosovėn, por pėr ēėshtje tė ndjeshme politike. Pėrshėndetja dorė pėr dorė e Nikoliqit dhe e Jahjagės nuk ėshtė kurrfarė njohje e pavarėsisė”, thotė Drecun.