Ban Ki-moon: Koha që të zgjidhet kontesti i emrit për Maqedoninë

Publikuar: 29.01.2013 - 18:04

New York, 29 janar - “Ėshtė koha tė zgjidhet kontesti i emri pėr Maqedoninė. Palėt tė dialogojnė dhe tė zgjidhin kėtė problem”, kėshtu ka deklaruar Sekretari i OKB-sė, Ban Ki-moon, nė konferencėn e parė pėr shtyp pėr vitin 2013.  “Inkurajoj edhe njė herė tė dy vendet qė pėrmes dialogut dhe vizionit tė zgjidhin kėtė kontest dhe tė sigurojnė raporte tė mira afatgjatė, dhe tė pėrforcojnė stabilitetin nė rajon”, ka deklaruar Ban, disa orė para takimit tė ndėrmjetėsit Methju Nimic me dy negociatorėt, Jolevski dhe Vasilakis.  Sipas Sekretarit tė OKB-sė, ēėshtja e emrit po ndikon njė kohė tė gjatė nė stabilitetin e rajonit. “Gjatė vizitės sime nė korrik nėnvizova rėndėsinė e zgjidhjes sė kėsaj ēėshtjeje sa mė shpejt tė jetė e mundur”, ėshtė shprehur ai. 

Fatmiri29.01.2013/20:19

Shtet eshte be ne menyre artificiale po ashtu edhe emeri.Zgjidhja reale dhe natyrale kishte me qene me emerue
SHKATRROHET.
DHE AUTOMATIKISHTE TE COPTOHET E ATO TOKA TE JU BASHKANGJITEN TOKAVE AME, KOSOVES,BULLGARISE DHE NI COPE GREQISE.