Nëpër vendkalimet kufitare - sikur vjet

Publikuar: 29.01.2013 - 15:33

Beograd, 29 janar – Drejtori i Doganave tė Serbisė Tihomir Bogiēeviq (nė foto) ka deklaruar sot se nė vendkalimet kufitare me Kosovėn edhe mė tej ėshtė nė fuqi regjimi i deritashėm, se asgjė nuk ka ndryshuar nė raport me vitin e kaluar dhe se ende nuk ėshtė arritur marrėveshja e plotė ku do tė shkojnė paratė nga pagesa e taksave.

"Aktualisht ende ėshtė nė fuqi regjimi i deritashėm, asgjė nuk ka ndryshuar nė raport me vitin e kaluar. Kjo ėshtė gjendja e tanishme”, ka thėnė Bogiēeviq, njofton Tanjug.

Ai ka thėnė se dogana kufitare ka njė pėrfaqėsues qė ėshtė pėrfshirė nė grupin punues tė negociatave.

"Aktualisht asgjė nuk ka tė re. Nė rundin e shkuar tė bisedave janė bėrė pėrpjekje qė tė arrihet marrėveshje pėr pagesėn e taksave, para sė gjithash flas pėr vendkalimet nė Jarinė e Bėrnjak”, ka thėnė Bogiēeviq duke shtuar se deri mė tash ende nuk ėshtė arritur marrėveshja e plotė se ku do tė shkojnė ato para.