Fajon: Ballkani, progres drejt integrimit në BE

Publikuar: 29.01.2013 - 15:02

Sarajevė, 29 janar - Shtetet e rajonit tė Ballkanit Perėndimor nė periudhėn e kaluar kanė bėrė hapa vendimtarė nė rrugėn drejt BE-sė, konsideron raportuesja e parlamentit Evropian pėr liberalizimin e vizave, eurodeputetja sllovene Tanja Fajon.

"Vitin e kaluar kishte shumė lėvizje pozitive nė vendet e pėrfshira me procesin e zgjerimit. Pėrveē atyre qė u dedikohen Kroacisė, Malit tė Zi dhe Serbisė, rezultate pozitive janė arritur edhe nė Maqedoni, ku dialogu i nivelit tė lartė me autoritetet nė Shkup solli deri nė pėrqendrim mė tė ashpėr tė reformave. Dialogu midis Qeverisė dhe opozitės nė Shqipėri solli deri nė fund tė bllokadės politike, ndėrsa miratimi i reformave zgjedhore dhe parlamentare me tė madhe do ta sendėrtonte kėtė progres", thekson Fajon nė kolumnėn e saj nė portalin boshnjak "Qendra edukative evropiane".Fajon mė tej nė tekst konstaton se nga tė gjitha vendet nė rajon vetėm nė BeH nuk ka progres, ndėrsa vende ende nuk ka dorėzuar aplikim pėr anėtarėsim nė BE, pėr ēka, sipas saj, pėrgjegjėsi mbajnė politikanėt, transmeton Zeri. Qytetarėt e BeH-sė meritojnė politikė kredibile, tė cilėt shteti do ta ēojė nė rrugėn e reformave drejt integrimit nė BE", vlerėson Fajon.Sipas saj, nė qoftė se i pėrmbush kushte qė janė tė vendosura sipas saj, BeH-ja do tė mundet qė "deri nė fund tė gjysmės sė parė tė vitit 2013 tė dorėzojė aplikim kredibil pėr anėtarėsim nė BE". "Pėr BeH-nė viti 2012 ishte vit i humbur dhe tani ėshtė koha qė tė bėhet njė hap pėrpara, hap i cili BeH-nė pa kthim do ta ēonte nė rrugėn evropiane", konsideron Fajon.