Mustafa i Preshevës nuk do konfrontim me Thaçin

Publikuar: 23.01.2013 - 13:09

Preshevė, 23 janar - Kryetari i Preshevės, Ragmi Mustafa nuk ėshtė i prirė qė tė komentojė nėse shqiptarėt ėshtė dashur tė kundėrshtojnė mė vendosmėrisht heqjen e lapidarit tė dėshmorėve tė UĒPMB-sė, ashtu siē vlerėson kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi. Nė njė prononcim pėr Telegrafin, Mustafa ka deklaruar se nuk janė tė interesuar qė tė konfrontohen me liderėt shqiptarė, e as me Thaēin, sepse adresa e vėrtetė e kundėrshtarėve ėshtė treshja: Nikoliq, Daēiq e Vuēiq.

“Adresa e qartė e kundėrshtarėve tė shqiptarėve ėshtė treshja e zyrtarėve tė lartė serbė, presidenti Tomislav Nikolic, kryeministri Ivica Daēiq dhe zv/kryeministri Aleksandar Vuēiq. Nuk ėshtė nė interesin tonė qė tė komentojmė situatat qė kanė kaluar dhe tė konfrontohemi me kolegėt tanė shqiptarė”, ka thėnė Mustafa.

Nė njė intervistė, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ka deklaruar se ėshtė zhgėnjim dhe turp i madh qė liderėt politikė dhe qytetarėt e Luginės sė Preshevės nuk bėnė as edhe pėrpjekjen mė tė vogėl pėr mbrojtjen e Monumentit tė UĒPMB-sė.

Xhandarmėria serbe ka hequr monumentin tė dielėn e ka kaluar, pa u pėrballur me kundėrshtimin e shqiptarėve.

Vetėm njė ditė mė pas, nė Preshevė ka pasur njė protestė tė madhe kundėr kėtij veprimi tė autoriteteve serb

dardi dani23.01.2013/14:58

po thaqi osht njeri i menqur mos harroni ju se thaqi e sill e epshtill edhe apet i thet tadiqit qe vet ata serb me hiq ata zall qysh ekan qit edhe ato barkada mos me kan thaqi i mequm nuk ta kish majt amerika ne pushet po ja vlen me majt se aj e silli kosoven ku osht se hala ekishe pas milloshin

Artan Rugova23.01.2013/14:56

More medet per ne medet. Nese je aq trim pse spo shkon ne Mitrovic me bager e me i hjek shkit qe te kan ardh ne der te shpis.

dardi dani23.01.2013/14:53

se ju me kan ne ven te thaqit nuk e kishit shit kosoven po lene se mos me kan thaqi hala qitu ish serbija se amerika te don thaqin se nuk ish hi as me te ndimu kush u kan at her ne rambuje a u kan thaqi edhe ato qe ikan qit ne mitrovic barkada mos tjav nin se ata vet kan mej hjek he i fort osht thaqi engjo un aj esill e epshtill edhe apet i del ball sa i per ket lugines aj duhet me ja nis e para pastaj as timat e thaqit nuk elajn vet presheven mos harroni un jam i pari qe dal indimoj lugines drenicaku

bujar duka23.01.2013/14:52

po ku oshte ky thaqi ky luftetar e ky trim qe po i len shkijet me ladrue neper territorin qe ai kinse e ka shlirue e ka luftue e qe shkijet po hyn ka po dojn e qysh po dojn e ky tash po jep msim pse nuk jun dale me mbrojte lapidarin ne preshev ncncnc

presheva23.01.2013/14:50

Ky është patriot ma i madhë se Hashimi, në nivel për Preshevë, ky ka kapital patriotik të tenderave ma shumë.

Bekimi23.01.2013/14:49

Nime po pse s'dolen ne proteste qate dite po te nesermen D hahahahah.

bujku23.01.2013/14:32

Ky Thaqi me te vertet idiot, po cka po ben ne mitrovic , ne gracanic e ne vendet tjera ti o berdhog i kosoves mbylle ne qofte se nuk je i zoti te ndihmosh...

Sabit Drenica23.01.2013/14:12

Ste vjen turp more te prononcohesh tash kur i ... ve per her te dyt deshmoret. Ik hyn ne biruc sic ke qendru gjithmon kur Presheva ka qen ne rrezik. Ti je turpi i Lugines

Katundari23.01.2013/14:12


Lehte e ka Hasha tash me fole se me njifare vakti ai ishte strehu ne Zvicer me sa e dije une!!!

bekimii23.01.2013/14:10

Ragmi qe sdo KONFRONTIM mir dot me vinte sikur te tregonit ju se cfar urdheri e udhezimi te paska dhan HASHIMOVI eti se paske ngu?ti duhet te tregosh ose perndryshe atehere me shnet TRADHTIN E PRESHEVES

Reshati23.01.2013/14:07

Preshev mos u mbeshtetni ne Hashim Thaqin se ju len ne Baltlloq sikur qe i ka len shqiptaret ne pjesen veriore te Mitrovices.

muhameti23.01.2013/13:56

ky pronto u dasht me u konfrontu me daqiqin e jo lugina e presheves se at e ka dasht daqiqi qe ti shperngul edhe disa familje ndoshta ashtu jan marr vesh kta nbruksel daqiq thaqiq

Xhevdeti23.01.2013/13:33

Nese nuk e kundershtoni Kryepronton atehere rrjedhin veprimet tjera vandale te Serbise.Faji nuk eshte i juaji pergjegjesia bie mbi Pronton,Salihun dhe Ali Ahmetin si akter te cilet nuk e ngriten zerin ne qarqet nderkombetare nese e lyp nevoja edhe me force.Pronto mundohet tua hedh pataten e nxeht juve ne Presheve me pastaj te shiqon situaten si ne palestine duke u fajsuar se nuk eshte dashur te protestoni dhe ta mbroni monumentin ky ndryshe flet dhe ndryshe i kordinon punet me Serbine ketij smund ti besohet monumenti eshte dashur te mbrohet ndryshe.Ky pronto kur jep mesim per Presheven si nuk eshte i gatshem te reagoi per Veriun i cili u paralizua plot tri vite dhe as njehere sditi dhe nuk guxoi te rezistoi pa u marr vesh me Serbine edhe per kete monument ky eshte konsultuar ne Bruksel me Dcicin prandaj edhe e hoqen serbet pa as nje problem.

cani23.01.2013/13:18

njeri i menquyr ska shka konfrontohet me thaqin se aj vet e ka shit venin e vet e shka ja nin per preshev taqit