Stefanoviq druhet nga fond i Prishtinës për veriun

Publikuar: 18.01.2013 - 15:40

Beograd, 18 janar - Ish shefi i ekipit negociatior nė dialogun me Kosovėn, Borko Stefanoviq, ka thėnė se fondi pėr mbledhjen e parave tė vjela nga doganat nė veri, nuk duhet tė menaxhohet nga Kosova, njoftojnė medie serbe.

Nė takimin e sė enjtes ėshtė arritur marrėveshje e pėrkohshme pėr doganat mes kryeministrit Hashim Thaēi dhe homologut tė tij serb, Ivica Daēiq.

Por, derisa Thaēi ka thėnė se doganat do mblidhen sipas ligjeve kosovare, Daēiq ka thėnė se do tė themelohet njė fond i veēantė pėr tė vjelat nga doganat nė veri.

“Po qė se ky ėshtė fondi i njėjtė qė me vite po paralajmėrohet nga Prishtina, kjo ėshtė njė gjė shumė e keqe”, ka thėnė Stefanoviq, duke shtuar se do tė ishte zgjidhja mė e mirė, po qė se ky fond mirėmbahet nga BE-ja.