Nikoliq i habitur me deklaratën e Daçiqit

Publikuar: 16.01.2013 - 20:45

Beograd, 16 janar - Presidenti i Serbisė, Tomisllav Nikoliq deklaroi tė mėrkurėn se ėshtė habitur nga deklaratat e djeshme tė kryeministrit Daēiq, i cili nuk e kishte pėrjashtuar anėtarėsimin e mundshėm tė Kosovės nė OKB nė shkėmbim tė njė marrėveshjeje globale mes Beogradit dhe Prishtinės.

“Nuk e di se ēfarė ka thėnė saktėsisht kryeministri. Dje ishim bashkė, folėm pėr shumė gjėra, por jo pėr kėtė ēėshtje. Dua tė di saktėsisht atė qė ka thėnė, por nėse ka menduar se Serbia, me disa kushte tė mirėpėrcaktuara, mund tė njohė Kosovėn dhe Kosova mund tė bėhet anėtare e OKB-sė, me kėtė unė nuk jam dakord”, deklaroi Nikoliq gjatė njė takimi me gazetarė tė huaj.

Nikoliq theksoi se Beogradi nuk ka ndėrmend tė njohė dhe nuk do ta njohė kurrė pavarėsinė e Kosovės.

Nė ndėrkohė, kryeministri Daēiq duket se ėshtė tėrhequr nga deklarata pėr njė marrėveshje me tė cilėn Kosovės do t’i mundėsohej anėtarėsimi nė Kombet e Bashkuara, duke thėnė se ėshtė “iluzore” bile tė diskutohet ēėshtja pa zgjidhje gjithėpėrfshirėse pėr Kosovėn.

“Nėse nuk ka diskutim pėr status, pėr zgjidhjen finale ose gjithėpėrfshirėse, atėherė do tė ishte iluzore tė bisedohet pėr anėtarėsim nė OKB ose nė organizata tjera, pasi Serbia kurrė nuk do tė pajtohet pėr kėtė dhe nuk ka dilema pėr kėtė ēėshtje nga ana jonė”, tha ai sot nė Beograd.

Sipas tij, Serbia nuk do tė “pranoj zgjidhje tė pjesshme, pasi anėtarėsimi nė OKB ėshtė ēėshtje fundamentale dhe Serbia me siguri nuk do ta pranojė atė”, tha kryeministri i Serbisė, Ivica Daēiq. 

anonym17.01.2013/00:31

serbija po lun shah mat me vetveten po zihen mat se spo kan me qka te bejn ju kan zan rrugt netana anet qi ikan kto po kosova si me than sit jen te sinqert.edhe shqiptar me zemer tash duhet metvertet per presheven me bisedue de gati jan te pranojn edhe bashkimin e shqiptave nga lugina meju bashkangjit nji her e pergjithmon nan kosoves por si po veprojn keta tant po dojn luginen ne vujtje me lanen po hashimi duhet me u shtrengue shum se sijet as ne kosove ma me ndejt nuk ebjen mir atina ma se te gjithe kan kuftue per bashkim me shqiprin ather duhet me lishue kosoven simost veproj si po elypin populli per drejtat e veta kosova asht ejona si e ter shqiptarve aty. nete mendohet tash mir se qka po bisedon me serbin.

luani16.01.2013/23:20

Shih more qfa loje e lujn kta per kosoven .ky mendon se bari po hajm.