Tërhiqet nga Afganistani një pjesë e trupave bullgare

Publikuar: 16.01.2013 - 18:29

Sofje, 16 janar - Qeveria e Bullgarisė njoftoi sot se do tė tėrheqė njė pjesė tė kontigjentit tė ushtarėve tė saj nė Afganistan.

Trupat e Bullgarisė janė tė vendosura nė aeroportin e Kabulit dhe do tė tėrhiqen mė 1 mars, ndėrsa njė ekip i instruktorėve do tė largohet mė 31 mars tė kėtij viti.

Me kėtė vendim Bullgaria do tė tėrheqė afro 40 pėr qind tė kontigjentit prej 600 ushtarėve nė Afganistan, tė cilėt veprojnė nė kuadėr tė Forcės Ndihmėse Ndėrkombėtare tė Sigurisė nė Afganistan, transmeton Rel.

Pjesa tjetėr e ushtarėve bullgarė do tė mbetet nė Afganistan deri nė vitin 2014, kur do tė tėrhiqet pjesa mė e madhe e forcave tė NATO-s.

Bullgaria, e cila ėshtė pranuar nė NATO nė vitin 2004, ka marrė pjesė nė Forcėn Ndihmėse Ndėrkombėtare tė Sigurisė, qė udhėhiqet nga aleanca, prej vitit 2002.