BDI miraton kandidaturat

Publikuar: 06.01.2013 - 11:16

Tetovė, 6 janar - Teuta Arifi nė Tetovė, Nevzat Bejta nė Gostivar, Arbėn Labėnishti nė Strugė.

Kėta janė tre atutė me tė cilėt Bashkimi Demokratik pėr Integrim (BDI) do tė sfidojė kundėrshtarėt e saj nė tre komunat mė tė mėdha shqiptare.

Agjencia e Lajmeve “Zhurnal” mėson nga burime pranė BDI-sė se Izet Mexhiti mbetet i pakontestueshėm nė kandidaturėn pėr Ēairin, Fatmir Dehari pėr Kėrēovėn e Bashkuar dhe myftiu Ruzhdi Lata pėr Dibrėn.

Burime tė larta kanė njoftuar se nė Likovė do tė rikandidohet Sadulla Duraku, nė Zhelinė Fatmir Izairi, nė Saraj Bekim Murati, nė Bėrvenicė Enver Pajaziti, nė Vrapēishtė Bajram Kadrija, nė Bogovinė Hazbi Idrizi dhe nė Dollnen Abdulla Bajramovski.

Pėrzgjedhja e kandidatėve ėshtė bėrė nė bazė tė rezultateve nga anketat e realizuara nė periudhė prej tri javėsh.

BDI pritet tė bėjė gjatė ditės sė sotme njoftimin zyrtar pėr kandidaturat e miratuara nė mbledhjen e djeshne.