Lugina vlerëson reciprocitetin e vizitave të zyrtarëve serbë

Publikuar: 05.01.2013 - 15:51

Preshevė, 5 janar - Pėrfaqėsuesit shqiptarė tė Luginės sė Preshevės e kanė vlerėsuar lartė qėndrimin zyrtar tė Qeverisė sė Kosovės pėr kushtėzimin e vizitave tė liderėve serbė nė Kosovė, me ato tė liderėve kosovarė nė Luginėn e Preshevės.

Zyrtarėt shqiptarė tė Luginės, nė deklaratat e tyre kanė thėnė se reciprociteti ėshtė kėrkesė e kamotshme e shqiptarėve tė Luginės, duke vlerėsuar se nė rajon fatkeqėsisht kjo masė ėshtė aktualisht ēelės i zgjidhjes sė problemeve dhe jo respektimi i tė drejtave legjitime, raporton Rtk.

Shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės, ndryshe nga fqinjėt e tjerė, kanė pranuar realitetin e ri nė Ballkan, por tė drejtat e tyre me dekada janė nėpėrkėmbur. Ndaj si domosdoshmėri tė kohės, kanė zgjedhur alternativėn pėr kėrkim tė realizimit tė tė drejtave tė tyre nė shkallė reciprociteti me realizimin e tė drejtave tė serbėve nė Kosovė.