Gjatë janarit nis reformimi në gjykata

Publikuar: 02.01.2013 - 12:17

Prishtinė, 2 janar - Fillimi i janarit tė vitit 2013 shėnon fillimin e reformimit tė sistemit gjyqėsor nė Kosovė. Tė gjitha gjykatat pėr kundėrvajtje, ato komunale dhe tė qarkut do tė bashkohen nė njė tė vetme - nė gjykatėn themelore.

Do tė jenė 7 Gjykata Themelore me seli nėpėr 7 qendrat kryesore tė Kosovės, Prishtinė, Prizren, Mitrovicė, Pejė, Gjakovė, Ferizaj dhe Gjilan, deklaroi pėr Radio Kosovėn, zėdhėnėsja e Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, Ajshe Qorraj- Bytyqi.

“Gjykatat themelore janė Gjykata tė Shkallės sė Parė dhe janė kompetente pėr tė Gjykuar tė gjitha ēėshtjet pėrpos nėse me ligj parashihet ndryshe”, tha Qorraj- Bytyqi, transmeton RTK.

Gjykata themelore e Prishtinės pėrbėhet nga 5 departamente, departamenti pėr krime tė rėnda, departamenti pėr ēėshtje ekonomike, administrative, i pėrgjithshėm dhe pėr tė mitur, transmeton RTK.

Ndėrsa nė 6 rajonet e tjera do tė kenė vetėm nga 3 departamente, pėr krime tė rėnda, pėr tė mitur dhe i pėrgjithshėm. Tė gjitha gjykatat themelore do t''''i kenė degėt e veta me nga njė departament, ku do tė hyjnė divizioni civil, penal dhe i kundėrvajtjes.

Risi tjetėr do tė jetė Gjykata e Apelit po me seli nė Prishtinė, e cila si Gjykatė e Shkallės sė Dytė ka juridiksion nė gjithė territorin e vendit dhe ndėr tė tjera ka kompetencė tė ushtrojė edhe tė gjitha ankesat kundėr veprimeve tė gjykatave themelore. Gjykata e Apelit vendos edhe nė Shkallėn e Tretė sipas ankesave tė lejuara me ligj. Kurse autoriteti mė i lartė do tė jetė Gjykata Supreme, theksoi Qorraj- Bytyqi.

“Gjykata Supreme me seli nė Prishtinė ka juridiksion nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės dhe ėshtė autoriteti mė i lartė Gjyqėsor nė vend. Nė kėtė Gjykatė do tė pėrfshihen edhe Kolegji i Apelit tė Agjencisė Kosovare tė Pronės dhe Dhoma e Posaēme e Gjykatės Supreme”, tha Qorraj-Bytyqi.

Pra, me reformėn gjyqėsore bėhet zvogėlimi i numrit, nga 59 nė vetėm 9 Gjykata, ndėrsa pritet rritja e efikasitetit nė punė

 

laura03.01.2013/08:04

Ishalla i kuptojne vet gjyqtaret se cka do te bejne por veshtire pasi te njejtit jane cilsia nuk do te ju ndryshoje!Ne top listen e devijimeve kan me qene duke u '"perpjekur" ' qe me ndeshkime formale ti "edukojne" kriminelet ,ndersa viktimen edhe nje here te denojne! Raste te tilla ka plot!

besi02.01.2013/19:48

per cfar reforme eshte fjale? gjykates te korruptuar po kalojne prej nje gjykate ne gjykate tjeter. ku eshte ketu reforma?

kjo eshte kozmetike.sitauta po mbete e njejt. duhte te ndryshohen gjyqatert e korruptuar dhe jo efikas.

Xhevdeti02.01.2013/15:12

Cilat reforma, une mendoi reformat e padrejtesise dhe reformat e drejtesise ne sherbim te politikes ne pushtet.