Protesta dhe tensione politike në Maqedoni

Publikuar: 25.12.2012 - 11:52

Shkup, 25 dhjetor -  Nė Maqedoni pritet tė vazhdojnė protestat e opozitės dhe tensionet politike, pas votimit tė djeshėm tė buxhetit 2013 nga mazhoranca dhe anashkalimi i dhunshėm i deputetėve tė opozitės maqedonase nga Parlamenti.Partia opozitare maqedonase LSDM dhe aleatėt e saj kanė theksuar se me miratimin e buxhetit nė mėnyrė tė dhunshme nga mazhoranca VMRO-DPMNE dhe BDI ėshtė suspenduar demokracia dhe liria nė Maqedoni. Lideri i LSDM-sė, Branko Cėrvenkovski ka ftuar qytetarėt pėr padėgjueshmėri qytetare.

“Prej sot nuk ka Parlament dhe deputetėt tanė nuk janė atje. Prej sot ėshtė ditė e madhe, andaj rrugėn e kemi tė pastėr. E dijmė se me kė kemi punė. Prej nesėr fillon padėgjueshmėria e pėrgjithshme qytetare. Pėr lirinė, demokracinė dhe Maqedoninė mė tė mirė”, deklaroi Cėrvenkovski, duke theksuar se prej nesėr do tė rrugėtojnė deri nė fund dhe nuk ka kthim, transmeton INA.

Bllokua opozitar sot pritet tė shpalos agjendėn pėr veprimet e saj antiqeveritare, ndėrsa nuk pėrjashtohen edhe zėrat pėr zgjedhje tė parakohshme parlamentare.

Nga ana tjetėr, kryeministri Nikolla Gruevski nė njė fjalim para qytetarėve mbrėmė deklaroi se ai do ti pėrgjigjet tė gjitha skenareve tė opozitės dhe se sipas tij, ėshtė dėshmuar se populli ėshtė me tė nė kėto momente tė rėndėsishme pėr vendin.

“Duke pasur parasysh se Branko Cėrvenkovski paralajmėroi vazhdim me skenarin humbės tė tij, dėshiroj tė potencoj se ne jemi tė gatshėm pėr tė gjitha skenaret e mundshme me qėllim  mbrojtjen e interesave tė qytetarėve dhe mbrojtjen e kushtetutės dhe ligjeve. Kam duruar shumė, kam kaluar gjithēka nė jetėn time. Por nė shumė raste mbijetova pėr shkak tė njė gjėje se populli ishte me mua", ka nėnvizuar Gruevski.

Tensionet dhe protestat nė Maqedoni pasuan lidhur me miratimin e projekt – buxhetit 2013. Opozita kishte projekt – buxhetin e saj kursyes nė periudhėn e krizės ekonomike, ndėrsa partia shqiptare RDK kishte propozuar mbi 400 amendamente, qė gjė nuk u pėrfillėn me votimin e djeshėm. Opozita theksoi se dje ėshtė suspenduar demokracia dhe Kushtetuta, pasi qė mazhoranca votoi projekt – buxhetin duke mos pėrfillur procedurat demokratike. Ditėt e ardhshme  do tė vijojnė me skenare tė protestave tė opozitės, ndėrsa edhe partia e kryeministrit Nikolla Gruevski ka planifikuar qė me protesta tė njėjta t’i pėrgjigjet opozitės.

 

rexhep bruksel25.12.2012/13:56

ky shtet čshtč produkt i imagjinatave kunder bullgarisč qč nč at kohč kishte pretendime gjč qč pčr mua nuk ishin dhe nuk jan tč padrejta.thjesht nuk ekziston shteti maqedonč kjo čshtč krijesč nč kohen e titos pčr tč ju kundčrvčnč bullgarisč,pra gjysma e maqedonisč duhet ti kthehet kosoves dhe gjysma tjetčr ti bashkangjitet bullgarisč dhe problemi zgjidhet.

prishtina25.12.2012/13:16

jan shenjat e shkatrrimit te krijeses maqedoni dhe bashkimit te trojeve shqiptare me shqiprin,posht kriminelet gruevski

venera ch25.12.2012/12:24

PO ME PLQEN KOMENTI JUAJ HALLALL SHQIPTARET
TASHMA E KAN KUPTUE TE VERTETEN DHE MIQET.KAN BESIM TE I MADHI ZOT DHE FORCA E TYRE.

DINIPR25.12.2012/12:16

Po i vjen dita qe harami del ne shesh.Ka
Zot,ka!ndoshta edhe me shume se serbet
kane mekate keta...Nje dite do t'i paguajne te gjitha,edhe keta,edhe grekerit.Ky,sic po shoh une eshte vetem fillimi.Edhe keta edhe greket u kan borxh shekullor shqiptareve.Zoti i madh ne ate bote nuk e pranon njeriun me borxhin e huaj...