Kryeministri serb lëshon alarmin kundër njohjeve të Kosovës

Publikuar: 23.12.2012 - 22:14

Beograd, 23 dhjetor - Kryeministri i Serbisė, Ivica Daēiq vlerėsoi se Serbia duhet tė dėrgojė urgjentisht emisarė nė vendet qė nuk e kanė njohur Kosovėn, e veēanėrisht nė shtetet e mėdha islamike. Ai nė njė televizion privat serb tha se Kosova e pavarur ėshtė pranuar nga Pakistani, dhe nėse kėtė e bėnė edhe Egjipti, Serbia do tė ketė pasoja tė rėnda.

“Nuk e di a jemi tė vetėdijshėm se jemi nė situatė tė humbur. Pakistani e ka njohur pavarėsinė e Kosovės. A po merret dikush me shtetet qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e saj?”, pyeti ai, transmeton BW.

Daēiq, qė njihet edhe si njė nga juniorėt e Sllobodan Millosheviqit, kėrkoi njė vėmendje mė tė madhe rreth ēėshtjes sė lobimit pėr njohjen e shteti tė Kosovės, duke marrė shembullin e shtetit tė Fixhit, i cili pak kohė mė parė po ashtu njohu pavarėsisė e Kosovės. Sipas tij, kjo e fundit, megjithėse shtet i vogėl, e ka pranuar pavarėsinė vetėm pse pėrfaqėsuesit e pushtetit nė Prishtinė kanė shkuar dhe lobuar atje.

“Unė jam i sigurt se 99 pėr qind e qytetarėve serbė nuk e dinė se ku gjendet Fixhi, siē nuk e dinė qytetarėt e kėtij shteti se ku ėshtė Serbia dhe Kosova. Ēka ua ndien atyre pėr problemet tona. Por, ai qė ka shkuar atje, Pacolli apo dikush tjetėr, ka ofruar bursa, pajisje teknike dhe kanė mbaruar punė”, ka shtuar ai. 

shqiptari i kosovees24.12.2012/10:06

jemi ma te fort

hazir begu24.12.2012/10:06

Ku mund ti gjejmë ata Akademik ,te cilet te gjith jan politizuar dhe punojnë në favor te partive politike qe janë duke na quar ne buzë të germines.

Mitrovicasi24.12.2012/09:27

Deri sa te kemi nji akademi jo politike per me e me i udheheq interesat e kosoves ne instanca globale Kosova ka me pas shum veshtir me u mar me serbin edhe me armiqt e popullit shqiptar.

Akademiket e kosoves duhet me e pas nji kuvend ku ata do te mblidheshin edhe do jepshin keshilla per vendimet politike te kuvendit edhe ne pergjithsi si keshilltar per shtetsi te shendosh e politika afatgjata.

Qamil Bytyçi24.12.2012/09:13

Ndoshta qytetaret e juaj nuk e dine se ku eshte Fixhin por qytetaret jo vetem te Fixhit por edhe te vendeve te tjera e dine se ku gjendet Serbia.
Me masakrat qe i keni bere ne Bosne dhe ne Kosove gjithe bota e di se ku gjendet dhe ç'fare udheheqes ka pasur dhe ka sot Serbia.