Davutoglu në Shkup: Mbështetje deri në kijamet

Publikuar: 21.12.2012 - 22:27

Shkup, 21 dhjetor – Shefi i diplomacisė turke, Ahmet Davutoglu, i cili gjendet pėr vizitė nė Maqedoni sot ėshtė takuar me kryetarin e Bashkėsisė Fetare Islame nė Maqedoni, Sulejman Rexhepi, me ē’rast bashkėrisht kanė falur namazin e xhumasė.

Reis ul Ulemaja i Maqedonisė pas takimit ka deklaruar se shteti turk ėshtė gjithnjė pranė myslimanėve tė kėtij vendi, raporton agjencia Ina.

Ministri Davutoglu, ndėrkaq, ka theksuar se populli turk gjithmonė do tė jetė pranė popullit tė kėtij vendi nė Maqedoni, pasi qė ata jenė pjesė e trupit tė pėrbashkėt.

“Tė gjithė juve ju konsiderojmė si njė trup, kur dėgjojmė lajme tė mira, edhe ne gėzohemi dhe ndjehemi tė qetė, nė rast se ju dėmtoheni, atėherė ndjejmė shqetėsim. Neve do tė na keni mbėshtetje deri nė kijamet. Turqia ka bashkėpunim tė mirė me Maqedoninė dhe njė bashkėpunim tė tillė do ta kemi edhe nė tė ardhmen deri nė ditėn e fundit tė kėsaj bote”, ka deklaruar pos tjerash kryediplomati turk. 

shaashivar hajdini22.12.2012/15:33

valla saper tyrkin asnje shiptar sish sot ne kosov

shaashivar hajdini22.12.2012/15:33

valla saper tyrkin asnje shiptar sish sot ne kosov

Prizrenasi22.12.2012/09:37

Ani, ani . Faleminderit prej ministrit te jashtem te Turqise per keto fjale te ngrohta per neve shqipteret e besimit musliman . Cdo perkrahje , nga kushdo qofte qe na vjen, na eshte shume mireseardhur . Por , edhe kete duhet merituar . Megjithate , per ne shqiptaret , eshte shume me rendesi qe perpos Turqise , deri ne diten e kijametit , te kemi perkrahjen edhe te Vashingtonit , dhe te Brukselit , ngase ne shqipteret e Ballkanit jemi pjese e pandashme e Evropes se civilizuar .

Enuar22.12.2012/00:52


Elhamdulillah qe e kemi Turqin e fort. Dita Dites veq po forcohet.