Fajon paralajmëron Serbinë për mundësinë e rivendosjes së vizave

Publikuar: 19.12.2012 - 12:04

Bruksel, 19 dhjetor -  Raportuesja nė Parlamentin Europian pėr liberalizimin e vizave, Tanja Fajon, ka tėrhequr vėrejtjen pėr rrezikun real tė rikthimit tė vizave pėr Ballkanin Perėndimor, si pasojė e shtimit tė numrit tė azilkėrkuesve.

N{ė njė intervistė pėr agjencinė Anadollija, ajo ka thėnė se gjatė nėntorit janė regjistruar 8.894 kėrkesa pėr azil, nga tė cilėt 1.306 prej Serbisė.

Fajon nuk ka saktėsuar se cilat shtete tė rajonit do tė ishin tė parat qė do tė humbnin regjimin e liberalizuar tė vizave, por ka thėnė se sipas numrit tė azilkėrkuesve tė rremė, bėhet fjalė mė sė shumti pėr Serbinė, Maqedoninė dhe Bosnjė e Hercegovinėn.