Le Point: Maqedonia, shteti që nuk ekziston

Publikuar: 14.12.2012 - 18:36

Shkup, 14 dhjetor - “Maqedonia, shtetit q nuk ekziston” sht titulluar shkrimi i gazets franceze “Le Point”, t botuar ditve t fundit dhe q ka nxitur debate n Shkup.

Gazeta franceze n nj storje n dy faqe shkruan se populli maqedonas nuk ka identitet dhe andaj e ka vjedhur Aleksandrin e Madh dhe n mnyr t pafytyr ka vjedhur edhe Nn Terezn.

Gazeta prshkruan fotografit e projektit Shkupi 2014 dhe politikn nacionaliste t kryeministrit Nikolla Gruevski, prmes vjedhjes s figurave historike antike, q jan edhe simbole kombtare dhe pjes e trashgimis greke.

Si informon agjencia INA, shkrimi i gazets franceze sht cituar nga shum media greke, ndrsa mediet proqeveritare n Maqedoni e kan fshehur publikimin e tij dhe faktet q sjell kjo gazet franceze.

G U X I M I14.12.2012/21:01

kjo gazet e paska tregu tverteten .

Barani14.12.2012/20:25

Pere tere Boten e Civilizuare dhe Qyteteruare kjo eshte e kjarte perveqe te ca KOKAVE te ZBRAZTA qe i thojin vetite shqipetare siqe eshte ali ahmetoviqi. Ai kembengul ta ruje vllazrim bashkimin sikure hashim taqi i Kosovese me vellazrite e tyre SLLAV.Evrope tregoju Ballkanasve qe e kane vendine ne Lindje dhe perteji Karpateve HISTORIN e mose anderrojin dhe trubullojin Evropen,se u ba bolle.Po i vjene fundi DURIMIT . T U N G .

europa 14.12.2012/20:24

Jo e paskan marr vesh boll mir ne ta mshefin sa te don krejt SHypni dojna me ba hehe

mésuesi14.12.2012/20:22

Dihet historikisht q Maqedonia nuk ka Histori t veten krejt qka ka e ka t vjedhur,Shkupi gjithmon ka qen qendra kryesore e Shqiptareve dhe ashtu dote jet n t ardhmen e afrt,Maqedonia sht formuar n mnyr artificiale dhe ashtu duhet t prfundon,nj pjes e Maqedonis sht Bullgare dhe pjesa tjetr sht Shqiptare.

A.Kryeziu14.12.2012/19:59

Aleksander Nenen e ka shqiptare,E nuk ka qen as grek e as maqedon,po ka qen shqiptar,gjithashtu edhe nena terez,esht shqiptare,Gonxhe bojaxhiu,Lexoni me mir frances.

genti arta tok shqiptare14.12.2012/19:54

per maqedon e din e gjith bota se komb macedon nuk egziston,,,,aleksandri ka kjen shqiptar dardan,,,greku nuk ka egzistue ne at kohe ne europ e as qe egziston as sot,greket e sotiti jan arvanitaso ilir,aty sot jetojn vetem iliret qe ju ka humbur rruga ne rruget qorre,