Daçiq lavdërohet për imazhin kurrë më të mirë të Serbisë në Bruksel

Publikuar: 14.12.2012 - 17:56

Bruksel, 14 dhjetor – Pas takimit tė sotėm me pėrfaqėsuesen e lartė pėr politike tė jashtme tė BE-sė, Catherine Ashton, kryeministri i Serbisė, Ivica Daēiq ka thėnė se pėr Serbinė kurrė nuk ėshtė folur nė mėnyrė kaq pozitive nė Bruksel dhe se ekziston mundėsia e madhe qė gjatė gjedhė muajve tė ardhshėm ajo t’i fillojė negociatat pėr anėtarėsim me Bashkimin Evropian.

“Mendoj qė kjo gjė pėr Serbinė ėshtė njė shans i madh dhe nėse nuk e shfrytėzojmė tashti, duhet tė presim disa vite tė ardhshme pėr ta bėrė kėtė”, iu ka thėnė ai gazetarėve.

Sipas fjalėve tė tij, kjo atmosferė dhe mendim i mirė pėr Serbinė nė Bruksel ėshtė para sė gjithash rezultat i vendimeve tė mira qė i ka marrė pushteti serb, por edhe rezultat i marrjes mbi vete tė riskut nė dialogun qė po udhėhiqet me Prishtinėn, me ndėrmjetėsimin e BE-sė.

Ai ka shtuar se periudha e ardhshme do tė jetė shumė e rėndėsishme pėr Serbinė, dhe pėr kėtė ka biseduar me Ashton lidhur me rrjedhėn e ardhshme tė dialogut dhe mėnyrat e mundshme tė zgjidhjes sė problemeve operative qė ekzistojnė nė realizimin e marrėveshjeve, veēmas tė asaj pėr menaxhimin e pėrbashkėt tė kalimeve (kufirit) me Kosovėn.

Nė bazė tė kėrkesave qė i ka marrė nga afaristė serb nga veriu i Kosovės, Daēiqi ka thėnė se me Ashton ka biseduar qė edhe njė herė nė nivel teknik dhe qė deri mė 10 janar 2013, kur pritet marrėveshja pėrfundimtare, tė mos ketė pagesė taksash dhe tatimesh pėr mallrat qė nga Serbia shkojnė nė veri tė Kosovės.

Ai ka paralajmėruar se nga e hėna grupet punuese do t’i vazhdojnė negociatat, nė mėnyrė qė tė zgjidhen problemet dhe pėr tu respektuar marrėveshja qė e ka arritur me Ashtonin dhe kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi. 

Ramadan Kovaci15.12.2012/15:48

Vizita e Daciqit ne Bruksel dhe takimi i tij me K Eshton, ka nje qellim ta shantazhoj at se po su ba sic serbet e tij ne Kosove kerkojne, do te behen cregullime...andaj, marveshtja me Thaqin duhet te shtyeht pa u zbatuar deri at dat qe lyp, e dihet, nje shtyrje dmth pafuqizim te saj...Kam frig se ne munges te interesimit te Thaqit per nje vizite "blic" dhe perkujtim z Eshton per pergjegjesin qe ka, ajo mund ti shkon per qejf huqeve te dacicqit per ta cfuqizuar marveshtjen per kufirin...

xhevdeti14.12.2012/22:38

Oj Qeveria e Kosoves he viktima e jeme cka fitove L...tem keshtu ishte porosija e Dcicit nga Brukseli per kryeminstrin Th,ne Kosove.

Mirusha Dreni Novoselle14.12.2012/20:35

Daçiq veq perpara se mare asht ka te shkon,se qe herett Thaçi ta ka shtrue rrugen me kocka o Daçiq.Ne mujshit me e ba dhanerr Thaçin,se nashta i kalon pengesat e jetes.Edhe pse asht i martuem shqiptaret kane te drejt deri ne 7 gra ti bajne sipas kanunit.E kur te perzihet gjaku i Beogradit me gjak te Brojes,o shka dalin bimet e plehnueme! .Cic...!

tmerri14.12.2012/18:16

Po qysh nuk te lavdrojn ty edhe serbien pse jo kur politikanet tan ma shum i ndihmojn Beogradit se popullit te vet mos ta ndien ty se sa te jen qekjo qeveri e jona veq te para keni me shku