Shkatërrohet një rrjet i trafikut të qenieve njerëzore

Publikuar: 12.12.2012 - 21:36

Zagreb, 12 dhjetor - Policia kroate, ajo boshnjake dhe policia sllovene kanė kapur njė rrjet tė trafikut tė qenieve njerėzore dhe kanė arrestuar 45 persona tė dyshuar pėr kalim tė klandestinėve drejt Bashkimit Evropian.

Zyrtari i policisė kroate Dean Saviq bėri me dije se 18 persona, duke pėrfshirė edhe tre pjesėtarė tė policisė doganore janė arrestuar, ndėrkohė qė policia boshnjake dhe sllovene, respektivisht arrestuan 17 dhe 10 persona.

Saviq nuk e saktėsoi numrin e imigrantėve tė paligjshėm qė ky rrjet i organizuar i ka kaluar drejt Evropės Perėndimore.

Klandestinėt paguanin rreth 850 dhe 1 000 euro secili pėr shėrbimet e tyre.