Fallxhorët serbë parashikojnë “Stuhinë e Kosovës”

Publikuar: 08.12.2012 - 12:13

Beograd, 8 dhjetor - Mė shumė se 20 fallxhorė serbė pohojnė se Serbinė vitin e ardhshėm e presin xhepat e zbrazėt, fatkeqėsitė, e madje edhe jashtėtokėsorėt. Bota, sipas tyre, ėshtė nė prag tė Luftės sė III Botėrore.

Parashikuesit serbė thonė se Serbia do tė ballafaqohet sėrish “me agoninė e Kosovės” dhe se Bashkimi Evropian do tė jetė larg, transmeton Telegrafi.com.

Njėri nga 20 fallxhorė deklaroi pėr numrin e ri tė revistės “Treēe oko” (Syri i tretė) se vitit 2013 do tė jetė vit i vėshtirėsive pėr Serbinė. Ai thotė se ėshtė i sigurt qė serbėt nuk do tė flenė rehat pėr shkak tė “trazirave nė Kosovė”, ndėrsa nuk pėrjashton mundėsinė qė nė mesin e vitit tė ardhshėm tė ndodhė “Stuhia e Kosovės”, e ngjashme me atė qė ka ndodhur nė Knin tė Kroacisė, nė vitet ’90 tė shekullit tė kaluar.  

Ah08.12.2012/16:16

Shihni andrra shihni se mir osht