Sondazhet: Millo Gjukanoviq i fiton edhe zgjedhjet e së dielës

Publikuar: 13.10.2012 - 14:59

Podgoricė, 13 tetor – Nė mesnatėn e sė premtes dhe sė shtunės, nė Malin e Zi pėrfundoi  fushata elektorale pėr zgjedhjet e reja parlamentare, pėrmes tė cilave koalicioni i qendrės sė majtė nė pushtet po pėrpiqet tė rimarrė njė mandat tė ri katėrvjeēar, pėr tė zhvilluar mė mirė negociatat pėr anėtarėsimin e vendit nė BE, tė hapura nė qershor tė kėtij viti.

Sondazhet pėrputhen nė dhėnien e kryesimit dhe shprehen pėr njė sukses tė dukshėm tė koalicionit “Pėr Malin e Zi Evropian”, tė formuar nga Partia Demokratike e Socialistėve (DPS) e ish-kryeministrit dhe “figurės sė hekurt” Millo Gjukanoviq, nga Partia Socialdemokrate (SDP) e Ranko Krivokapiq, dhe nga Partia Liberale (LP) e Andrija Popoviq, raporton BW.

Parashikimet i japin kėtij fronti qeverisės mbi 47 pėr qind tė votave.

Ndėrkohė, opozita pėrfshin njė koalicion tė ri tė dominuar nga “Fronti Demokrat” (DF), qė kryesohet nga diplomati i njohur, ish-ministėr i Jashtėm, Miodrag Lekiq, duket qė mbetet shumė pas koalicionit qeveritar, sepse sondazhet tregojnė se mund tė arrijė tė fitojė vetėm 18 pėr qind tė votave.