Nikoliq në OKB: Serbia kurrë nuk do ta njohë Kosovën

Publikuar: 25.09.2012 - 19:05

New - York, 25 shtator - Presidenti i Serbisė, Tomislav Nikoliq, ka propozuar bisedime direkte tė nivelit mė tė lartė politik, si mundėsi pėr arritjen e paqes sė qėndrueshme mes shqiptarėve e serbėve. Por, e gjitha kjo, pa negociuar pėr pavarėsinė e Kosovės, pėr tė cilėn para Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė ka thėnė se Serbia nuk do ta njohė asnjėherė.
Para pėrfaqėsuesve tė 193 shteteve, presidenti serb, Tomislav Nikoliq, ka deklaruar se shteti i tij nuk do ta njohė asnjėherė pavarėsinė e Kosovės.
Nė adresimin e tij para Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, Nikoliq ka thėnė se pavarėsia e njėanshme e Kosovės paraqet rrezik pėr stabilitet nė Ballkanin Perėndimor, e gjithashtu ėshtė precedent pėr vendet e rajonit.
 “Nė tė njėjtėn kohė mė lejoni tė jem i qartė. Serbia nuk ėshtė e gatshme, nė asnjė mėnyrė, eksplicite apo implicite, tė njohė pavarėsinė e njėanshme tė Kosovės”. Ka thėnė ai, trasneton KTV.
Ai ka thėnė se Serbia ėshtė e pėrkushtuar tė arrijė paqe tė qėndrueshme nė mes tė serbėve e shqiptarėve, por asnjėherė tė negociojė pėr pavarėsinė e Kosovės.
Pėr kėtė ka propozuar bisedime direkte politike nė mes tė dy vendeve.
 “Ne jemi tė pėrkushtuar qė tė vazhdojmė bisedimet, duke u bazuar gjithmonė nė faktin qė tė vazhdohet me dinamikėn e integrimeve evropianė tė Serbisė dhe Ballkanit Perėndimor nė mėnyrė qė tė sigurohet njė prosperitet e stabilitet afatgjatė pėr rajonin. Serbia ofron propozim konkret – negociata direkte nė nivelin mė tė lartė politik”, ka thėnė Nikoliq .
Ai madje i ka quajtur marrėveshjet si ‘listė dėshirash’ pėr palėn kosovare, e koncesione pėr atė serbe.
Nikoliq ka thėnė se ai nuk mund t’iu kėrkojė qytetarėve tė tij tė zgjedhin ndėrmjet Kosovės e Bashkimit Evropian.
Nikoliq nuk ka lėnė pa pėrmendur raportin e Dick Martyt, pėr tė cilin edhe njė herė ka kėrkuar qė tė fillojė njė hetim.

SS SKENDERBEG27.09.2012/09:04

Divizionet po presin...e ju meruni me dogana .Se per disa vjet doganen kena me jau pru afer Beogradit.Psihopata qysh Hitleri sju ka zhduk krejt ...mbeturinat e Rusis .

Mehmet Ajeti26.09.2012/20:03

Serbia duhet te paditet ne Gjyqin nderkombetar per krimet dhe demet qe i ka bere ne Kosove dhe te paguaj demshperblimin.

zena nga llapi26.09.2012/13:18

serbia duhet ti merr te njojtat pergjigjeje nga Kosova,dhe te kerkohet nga ana Shqiptare Shqiperia e Kosova qe te vazhdojn hetimet me krimet serbe qe jon ba ne Kosove,qe ka fakte te verteta qe kan ndodh krimet serbe ne Kosove e qe e din e ter bota,se po mos ti kishte pa bota krimet kunder Shqiptarve nuk do te intervenojke.Pra deshiroj qe Shqiptaret te flasin per realitetin e mos te behet te urt paranderkomtarve se shihne serbia tu e dit qe nje gja te till nuk ka mujt te ndodh,por e kerkon,e keshtu qe Shqiptaret kan fakte kunder krimeve serbe,dhe dihen deklaratat e nikoliqit e te ter serbve.

Nexhmedini26.09.2012/01:32

Kurr mos thuej shkavelle,kur dihet qe Republika e Kosoves tani eshte nje realitet dhe heret apo vone keni per ta pranuar Kosoven,se dime se Kosova a do tju pranon juve kjo eshte nje pikepyetje e madhe kur dihet se Kosoves i keni borgj do teritore siq eshte Nishi me rrethine e deri te molla e kuqe,apo sipas gjuhes suaj deri te Crvena Jabuka.

Shartari25.09.2012/22:55

Qe qka thot ky, e qka keni me mendue ma per bisedime?
Haptaz qeverija e Kosoves bashkpunon me ket shka.
Bejn qka eshte e mundur veq mos ti ndahen Serbise, Tradheti

Ali Hoxha25.09.2012/20:49

SKA NEVOJ PER KUFARE KONCESIONE TE BEJ sERBIJA kOSOVES NESE NUK E PRANON PAVARESIN.MENDOJ SE KOSOVA DUHET TE TERHIQET NGA BISEDA QE TE MOS I MUNDESOJ SERBISE ANTARESIMIN NE BE.

Xhevdeti25.09.2012/19:50

As qe mendon edhe Republika e Kosoves, ta nje Serbine e aq me pak kriminelin serbe Nikolic.

kamenica25.09.2012/19:30

never say never..

nkiCHg25.09.2012/19:20

Serbia në mnyre juridike e ka njofte Kosovën. Deri sa serbet duhet të hyn në kosove me pasaporta dhe beht kontolli i dokumentave zyrtare ne dogana ne mes dy shtetve ajo eshte njohej reciproke nga dy palet.Nikoliqi nuk do ta njef por pasardhsit e tij do ta njohi Kosoven me dekret diplomatik...