Qeveria e Daçiqit është ngatërruar në raport me Kosovën

Publikuar: 19.09.2012 - 15:06

Beograd, 19 shtator - Mundėsia e mbajtjes sė njė referendumi, nė tė cilin qytetarėt e Serbisė do ta sqaronin dilemėn “Kosova ose Bashkimi Evropian”, mbetet njė pikėpyetje.

Mundėsinė e njė referendumi tė tillė nuk e ka mohuar as zėvendėskryeministri dhe njėkohėsisht ministri i mbrojtjes serb Aleksandėr Vuēiq, i cili ka theksuar se kjo do tė ishte “masa e fundit”.

Nėse pushteti aktual serb do tė vendoste pėr njė gjė tė tillė, ai do ta ndėrpriste trendin pozitiv tė cilin e pati hapur me heqjen dorė nga fusnota e famshme pėr Kosovėn, nė tubimet rajonale.

Megjithatė, qeveria e re serbe nuk ėshtė duke i ngritur tensionet, ndėrkohė qė Vuēiq, paralajmėron se qeverisė serbe i mbetet qė tė zbatojė tė gjitha ato vendime lidhur me Kosovėn, tė cilat i ka trashėguar nga qeveria e kaluar, e cila e humbi pushtetin nė zgjedhjet e muajit maj.

“Nuk ka problem, ne nuk do tė ikim nga asnjė pune. Por, ne kemi njė kufizim ose njė kufizim tė mirė qė nėnkupton Kushtetutėn e Republikės e Serbisė. Por, krejt ēka qeveria e kaluar ka pranuar, obligim i yni ėshtė qė ta zbatojmė”.

“Mendoj se politikanėt duhet tė kenė aq guxim qė tė zbatojnė krejt ēka ėshtė nė pėrputhje me Kushtetutėn. Natyrisht, referendumi ėshtė njė mjet. Pėrmes tij shprehet vullneti demokratik i qytetarėve. Por mendoj se ėshtė mjeti i fundit”, ka thėnė Vuēiq pėr Radion Evropa e Lirė.

Referendumin e fundit, Serbia e ka pasur nė vitin 2006, kur edhe ka nxjerrė Kushtetutėn, me ēka e ka gozhduar politikėn e saj pėr Kosovėn.

Por, lidhur me kėtė temė, nė rrethanat e sotme politike, Sonja Liht, ish anėtare e Kėshillit pėr Politikė tė Jashtme nė Ministrinė e Jashtme tė Serbisė, u shpreh:

“Pse mė shtyni tė komentoj diēka qė sipas bindjes sime tė thellė ėshtė ide e pakuptimtė”, ka pyetur Liht.

Boshko Jakshiq, komentues, vlerėsoi se nėse qeveria serbe do tė vendoste pėr opsionin e referendumit, gjasat janė shumė tė mėdha se “njė gjė e tillė do tė ishte humbje”.

“Me fjalė tė tjera, do tė forcohej agjitimi qė tė kuptohej se ēfarė dėmesh  afatgjate do tė prodhonte kjo pėr Serbinė. Qeveria e tashme nuk do tė ishte e pėrgatitur qė tė pėrjetonte njė humbje tė tillė. Madje, ėshtė pikėpyetje nėse do ta mbijetonte njė gjė tė tillė”, tha Jakshiq pėr Radion Evropa e Lirė.

As Borisllav Stefanoviq, ish shef i grupit pėr bisedime me Prishtinėn, nuk ngurroi qė ta konstatojė peshėn e kėrkesave ndaj Serbisė.

“Qeveritarėt serbė kanė marrė njė kusht vėrtetė tė rėndė, pra, qė tė nėnshkruajnė marrėveshjen pėr fqinjėsi tė mirė me Kosovėn. Ta shohim se si do tė dalin nga kjo”.

“Nė qoftė se shtegdalja pėr ta do tė jetė shkuarja drejt referendumit, mendoj se kjo ėshtė njė shenjė e qartė se ata po i ikin pėrgjegjėsisė dhe nė mėnyrė seleksionuese e zgjedhin atė qė ėshtė mė sė paku e popullarizuar – qė t’i pyesin qytetarėt. Kjo, gjithė se si, do tė thotė se ne duhet t’i harrojmė integrimet evropiane pėr njė periudhė tė gjatė”, vlerėson Stefanoviq.

Sipas tij, shkuarja drejt referendumit do tė tregonte paditurinė dhe pafuqinė e autoriteteve tė reja serbe.

“Fundja, njė gjė tė tillė e kanė parė edhe te mėsuesit e tyre, sikurse ishte edhe Sllobodan Millosheviq. Siē e dini, ai disa herė i ėshtė qasur kėsaj rruge. E dini fare mirė se ēfarė ka ndodhur pas referendumeve tė tilla. Kryesisht ėshtė udhėhequr politikė e kundėrt nga ajo qė ka nxjerrė si rezultat referendumi”, ka thėnė Stefanoviq.

Nė anėn tjetėr, Boshko Jakshiq, vlerėson se nė rast se qeverisė sė re serbe i mungon takti diplomatik dhe durimi, rreziku pėr tė shkuar drejt referendumit nuk ėshtė i pamundur, por sipas tij, rezultati i njė referendumi eventual ėshtė vėshtirė tė parashikohet.