Kurdët sulmojnë Turqinë me raketa

Publikuar: 18.09.2012 - 18:11

Ankara, 18 shtator - Krahina e Bingolit ne Turqi, vendi ku ndodhi sulmi me raketa ndaj ushtrisė prej militanteve kurde.

Rebelėt kurdė vranė tė paktėn katėr ushtarė turq dhe plagosėn tė paktėn 50 tė tjerė, nė njė sulm me raketė ndaj njė karvani ushtarak nė njė krahinė lindore.

Lajmi u konfirmua tė martėn nga burime zyrtare. Shumica e tė plagosurve ndodheshin nė njė autobus i cili mori flakė, pasi u qėllua nė rrugėn midis krahinės sė Bingolit dhe Musit.

Tė plagosurit u dėrguan me urgjencė nė njė spital tė zonės, por disa prej tyre janė nė gjendje kritike, duke bėrė tė mundshėm rritjen e bilancit tragjik nė orėt e ardhshme.

Njė zėdhėnės i qeverisė u tregua i shpejtė pėr tė fajėsuar pėr kėtė sulm Partinė e Punėtorėve Kurdė, njė organizatė terroriste sipas Ankarasė, Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimit Europian.

Sulmi ndodhi njė ditė pasi kryeministri i Turqisė, Recep Tayyip Erdogan, publikoi tė dhėnat e rreth 500 militantėve kurdė tė vrarė nė njė muaj ofensivė tė ushtrisė nė zonat lindore tė vendit, ku ėshtė pėrqendruar popullsia kurde.

Mbi 40 mijė persona kanė humbur jetėn qė prej vitit 1984, kur PKK u formua dhe shpalli njė luftė ndaj Ankarasė zyrtare, me qėllimin e krijimit tė njė shteti tė pavarur kurd.