Serbia do të detyrohet ta njohë Kosovën

Publikuar: 12.09.2012 - 11:55

Berlin – Gjatė negociatave pėr anėtarėsim nė BE, Serbia do tė detyrohet ta njohė Kosovėn dhe kėtė gjė duhet ta do ta bėjė esencialisht para anėtarėsimit nė BE, thotė  kryetari i Kėshillit pėr Politikė tė Jashtme tė Bundestagut Rupreht Polenz.

Polenz ka thėnė kėshtu duke u pėrgjigjur nė pyetjen e Betas se ēfarė duhet bėrė qė Gjermania tė riaktivizohet nė pėrkrahjen e Serbisė nė rrugėn e saj pėr nė BE.

Polenz ka thėnė se pėr kėtė duhet plotėsuar shumė kushte, duke shtuar se "ėshtė shumė me rėndėsi se si Serbia do tė sillet ndaj serbėve nė Kosovė. Ne duam tė shohim kufizim tė strukturave paralele nė aparatin udhėheqės e tė sigurisė dhe qė tė pakėsohet pėrkrahja financiare e tyre. Ėshtė e qartė se ky ėshtė njė proces gradual, por kėtė e presim dhe jo vetėm paralajmėrime e fjalė, por edhe vepra", ka thėnė Polenz pėr Beta-n.

I pyetur nė konsideron se nė fund tė procesit tė stabilizimit dhe tė anėtarėsimit tė Serbisė nė BE, ekziston njohja e Kosovės nga Serbia, Polenz ka dhėnė pėrgjigje tė qartė.

"Kėtė gjė gjatė viteve dhe muajve tė fundit ua kam thėnė kėshtu bashkėbiseduesve tė mi ng Serbia: mund tė ndodhė, qė pasi tė dorėzohet kėrkesa pėr fillimin e negociatave pėr anėtarėsim nė BE, tė thuhet edhe: ‘Dėrgojeni hartėn tuaj me kufi’. “Kėtė nuk do ta bėjmė”, ka thėn Polenz .

"Pėr kėtė arsye, ka shtuar ai, gjatė negociatave pėr anėtarėsim nuk do tė mund tė anashkalohet qė Serbia tė njohė e e ta pranojė pavarėsinė e Kosovės dhe kjo ėshtė mirė tė ndodhė para anėtarėsimit nė BE”, ka thėnė Polenz. 

Sollomon12.09.2012/14:11

Shume e natyrshme. Brukseli nuk e lejon vetes luksin me pas KONFLIKT TE NGRIR ne BE.

Zehil KosovaKosove12.09.2012/13:10

Zoteri Rupreht PolenzKryetar i Keshillit per Politike te Jashtme te Bundestagut German.Prandaj,mund te konkludojme hapur se fjala e Z.Rupreht Polenz,eshte fjale dhe konkludim i shenjte kushtuar pranimit te Serbise ne BE...Gjere sot kush fjale me te madhe dhe urdher me te ndjeshem per popullin Kosovar e per Kosoven ne tersi akoma nuk ka dhene.Te lumte Z.Polenz,me te veret ju jini ata lideret Nderkombetare me te veçant gjjer me sot.U falem nderit edhe prindeve xhysherve dhe Sterghysherve tane ne te kaluaren qe e kane dashur dhe rrespektuar Gjermanin ,si Shtetin me principiel ne Evrope.Siç po duket ne qender te vemendjes kur e keni Ju Kosoven mjafton per Evrope...Njerezit e medhaj si ju,kurr nuk kabojne ,Po shihet sheshit autoriteti i jua dhe I Gjermanis e ne potencialin e politikes ,ne shkathtesine nderkombetare dhe ne vertetimin fuqise me te madhe ne Evrope.Nuk deshiroj t'jua marr kohen,por mbetet ne nderin tone dhe qytetareve Kosovar,qe t'u falenderojme Z.RUPREHT POLENZKryetare i Keshillit Politik te Jashtem te Bundestagut Gjerman.Paqi bekimn e Zotit ju personalisht dhe Populli Gjerman.Ne pjesa dermuese e Popullit shqiptare u jemi mirenjohes fuqis me te madhe ne Evrope Gjermonis dhe miqeve t'uaj.Ju falemnderit...!