Konkursi i MPB-së, shqiptarët askund!

Publikuar: 17.08.2012 - 19:23

Shkup, 17 gusht - Nė fillim tė shtatorit do tė dihen emrat e policėve qė janė pranuar nė konkursin e fundit, por edhe pėrfaqėsimi i bashkėsive etnike nė kėtė konkurs. Zėdhėnėsi i MPB-sė sė Maqedonisė, Ivo Kotevski deklaroi pėr Alsat-M se testimet e kandidatėve kanė mbaruar dhe tashmė nė procedurė e sipėr janė intervistat si dhe testet shėndetėsore.  Kotevski nuk pėrmendi se sa shqiptarė do tė pranohen nė kėtė konkurs, kurse ky televizion kishte paralajmėruar mė herėt se testimet nuk kanė arritur t’i kalojnė as 10 kandidatė shqiptarė.

Nė fazėn e parė, nga gjithsej 1 055 kandidatė, patėn kaluar 92 kandidatė shqiptarė, tani nga ky numėr testimin e fazės sė dytė e kanė kaluar mė pak se 10 kandidatė shqiptarė. Numri i pėrgjithshėm i kandidatėve qė kanė kaluar testimet e fazės sė dytė arrin nė 750. Sipas kėsaj, del se as pėr sė afėrmi nuk do tė realizohet obligimi ligjor dhe kushtetues i pėrfaqėsimit tė drejtė dhe adekuat tė bashkėsive etnike. Nėse nga 300 persona, sa duhet tė pranohen, janė vetėm se 10 shqiptarė, ose edhe mė pak se kaq, rezulton se pėrqindja e shqiptarėve tė punėsuar nė bazė tė kėtij konkursi tė MPB-sė nuk do tė  kalojė 3 pėr qind. Zyrtarėt e lartė tė BDI-sė nė MMB insistojnė qė nė kėtė konkurs tė ruhet pėrfaqėsimi me 25 pėr qind i shqiptarėve nė polici. Por, edhe krahas kėsaj, zv/ministri Xhelal Bajrami ende nuk pranon publikisht tė prononcohet se ku ėshtė arritur nė procesin e pranimit tė shqiptarėve me konkursin e fundit. Edhe pse tani radhėn e kanė politika dhe partnerėt e koalicionit qė tė gjejnė formulėn si tė arrihet tė paktėn 25 pėr qind i pranimit tė kandidatėve shqiptarė me kėtė konkurs, njė gjė e tillė, sipas burimeve, ėshtė vėshtirėsuar shumė pas zhvillimeve tė fundit nė Sllupēan, kur ministri i Mbrojtjes, Fatmir Besimi dhe eprorė e pjesėtarė tė ARM-sė kanė nderuar dėshmorėt e UĒK-sė tė rėnė gjatė luftrės sė vitit 2001 nė Maqedoni, e qė ka tensionuar raportet brenda koalicionit VMRODPNE - BDI.