Georgievski: Maqedonasit, falsifikuesit më të mëdhenj të historisë së Ballkanit

Publikuar: 29.06.2012 - 14:09

Shkup, 29 qershor - Maqedonasit janė falsifikuesit mė tė mėdhenjė tė historisė sė Ballkanit, ka shkruar ish-kryeministri dhe lideri aktual i VMRO-Popullore nė Maqedoni, Lubēo Georgievski nė librin e tij ‘”Ky jam unė”.

Nė kėtė libėr me shumė detaje edhe pėr luftėn e Kosovės dhe zhvillimet e tjera nė rajon, Georgievski ka folur edhe pėr luftėn nė Kosovė nė vitin 1999.

Sipas tij, nė luftėn e Kosovės ka qenė i lidhur drejtpėrdrejt me Shtėpinė e Bardhė nė Uashington, ku ka marrė instruksione pėr lejimin e NATO-s pėr hyrjen nė Kosovė, raporton INA.

“Ish-sekretarja amerikane Ollbrajt atėherė kėrkoi lejen qė pėrmes territorit tonė tė sulmojnė Serbinė, edhe pėrmes frontit tokėsor”, ka shkruar Georgievski.

Sipas tij, nė takimet me ish-kryeministrin serb Zoran Gjingjiq ka biseduar edhe pėr shkėmbimin e territoreve midis Maqedonisė, Shqipėrisė dhe Kosovės, ndėrsa tė njejtėn ēėshtje e ka diskutuar edhe me Arbėr Xhaferin, i cili ishte pjesė e koalicionit tė pėrbashkėt qeveritar mes VMRO-DPMNE dhe PDSH atėkohė, gjatė konfliktit tė vitit 2001 nė Maqedoni. Kėto detaje tė kėtij libri janė nxjerrė dhe komentuar nga disa media maqedonase dhe serbe.