Parlamenti maqedonas refuzon rikthimin e ndihmës financiare për fëmijën e tretë

Publikuar: 22.05.2012 - 12:51

Shkup, 22 maj - Parlamenti i Maqedonisė dje pasdite nuk ka pranuar Propozim-Ligjin pėr
ndryshimin e Ligjit pėr mbrojtjen e fėmijėve, i propozuar nga deputeti i
RDK-sė, Izet Zeqiri.

Me kėtė propozim, Zeqiri deklaroi se kishte kėrkuar qė nėnave qė i ėshtė
ndėrprerė shtesa financiare pėr fėmijėn e tretė, t’i riaktivizohet, pėr
shkak se ato janė nė kushte tė rėnda sociale dhe tė papėrballueshme.

“Ky propozim ishte pėr tė rikthyer shtesėn nė formėn e ndihmės sociale pėr nėnat qė kanė fėmijėn e tretė dhe qė ato kanė humbur tė drejtėn pėr pėrfitimin e kėsaj ndihme, nė kuadėr tė projektit pėr shtimin e natalitetit. Por nuk ka gjetur mbėshtetje nga Parlamenti”, deklaroi deputeti Zeqiri, duke shprehur keqardhje se kėtė ndihmė mujore e kanė humbur shumė nėna nė rajonin e Pollogut, Shkupit, Kumanovės dhe qytetet tjera, raporton INA.

Shtesa financiare ėshtė njė shumė prej 8 mijė denarė qė i ndahet nėnave qė kanė lindur fėmijėn e tretė dhe se ato kėtė e pėrfitojnė pėr mė shumė se 10 vite. Por, Ministria e Punės dhe Politikės Sociale ndėrpreu njė pjesė tė kėtyre ndihmave, me arsyetimin se sipas Ligjit pėr mbrojtjen e fėmijėve, disa nga shfrytėzueset e kėsaj ndihme nuk kanė ndjekur tre kontrollet e detyruara pas lindjes nėpėr ordinancat shtetėrore gjinekologjike. Ky ka qenė arsyetimi qė shumė familje kanė humbur kėtė mbėshtetje financiare nė formė tė ndihmės nga shteti.

muslimani22.05.2012/12:56

kjo eshte nje trysni e qetnikav sllavo maqedon qe shqiparet te mos lindin shume dhe te mos shtohet numri i tyne sepse ata jane ne rrezik se do te zhduken pershkak te mos lindjes nga maqedonet.