Pisllëqet nga Kosova shkaktojnë katastrofë ekologjike në Fierzë

Publikuar: 27.04.2012 - 14:00

Kukės, 27 prill  – Pėrveē mbeturinave tė shumta industriale qė vijnė nga Kosova dhe nga mbeturinat e qytetit tė Kukėsit, liqeni i Fierzės ėshtė ndotur masivisht ditėn e djeshme edhe nga lėndė kimike, duke shkaktuar katastrofė ekologjike nė kėtė liqen.

Specialistėt e peshkimit kėshillojnė qė tė mos konsumohet peshku i marrė prej andej, raporton Starti.

"Gjithė lugina e Drinit tė Bardhė, deri nė vendin ku bashkohen dy Drinat, ėshtė thuajse tėrėsisht e ndotur me valvolinė, ose vaj tė djegur, ndėrsa e gjithė sipėrfaqja e liqenit ėshtė e mbuluar nga njė ngjyrė e zezė, e cila po shkakton asfiksi tė faunės sė liqenit”, thotė Inspektori i peshkimit nė liqenin e Fierzės, Arben Palushi.

Sipas tij, nga kjo ndotje shkaktohet ngordhja e menjėhershme e gjallesave tė liqenit po tė zogjve qė u afrohen brigjeve tė tij. Sipas peshkatarėve, kjo ėshtė ndotja mė e rėndė e shfaqur nė ujėrat e liqenit tė Fierzės qė kur u krijua ky liqen nė vitin 1978.

"Nga verifikimet qė kemi bėrė, nė bashkėpunim me Policinė Rrugore, nė liqenin e Fierzės nuk ėshtė konstatuar ndonjė derdhje e lėndėve kimike, e shkaktuar nga kamionėt qė kanė kaluar nė akset rrugore tė qarkut tė Kukėsit”, thotė Palushi. Prej kohėsh, liqeni nuk ėshtė pastruar dhe askush nuk kujdeset pėr ruajtjen e mjedisit tė tij pėrreth, megjithėse kryeministri i vendit e ka shpallur ruajtjen e mjedisit njė nga prioritetet kombėtare.

bedri ramadani27.04.2012/14:29

me keso pamje nuk shkohet ne afrike e le ma ne europ

arian prebreza27.04.2012/14:09

marre duhet me na ardh qa pasknum bërë ne

arian prebreza27.04.2012/14:08

ka mundesi edhe per kete duhet me na denu neve se me te vertet lumenjt tone kurqysh sjena ka i mbajna e keme demtu faunen edhe ne Kosov