Shqipëri: 1 200 qendra interneti falas

Publikuar: 29.03.2012 - 18:09

Tiranė, 29 mars - Qeveria shqiptare ka vendosur tė hapė 1 200 pika tė reja fizike tė internetit me shpejtėsi tė lartė, tė cilat do tė ofrojnė shėrbimin pa pagesė pėr ēdo qytetar.

Ky projekt i pėrgatitur nga Posta Shqiptare synon tė prekė gjithė territorin e vendit. Sipas pėrllogaritjeve tė para, ēdo qendėr interneti do tė vendoset nė terren nė mėnyrė tė tillė qė t'iu ofrojė shėrbim mesatarisht 500 banorėve. Lajmi u bė i ditur nga kryeministri Berisha, i cili mblodhi nė njė takim tė posaēėm prefektėt dhe kryetarėt e qarqeve, nga tė cilėt kėrkoi gjetjen e ambienteve ku do tė funksiononin kėto qendra interneti, raporton TCH.

“Unė kėrkoj qė nė njė afat kohor dymujor nė ēdo fshat tė madh tė kėtij vendi, apo dhe tė vogėl, nė ēdo komunė dhe kudo, tė mund tė krijojnė kėtė 100 vjetor edhe 1 200 zyra tė tjera tė internetit falas”, tha kryeministri shqiptar Sali Berisha.