Himarë: Hiqet busti i Gumës nga kisha, “acarohen grekët”

Publikuar: 25.03.2012 - 08:53

Himarė, 25 mars -  Hiqet busti i Aristotel Gumės (qytetar i Himarės, i vrarė para mė shumė se njė viti nga njė vlonjat) nga oborri i kishės “Gjithė Shenjtorėt” nė Himarė. Lajmi nė fjalė ėshtė publikuar nė pjesėn mė tė madhe tė blogjeve “vorioepirote”, tė cilat nė shkrimet e tyre shprehen tė indinjuar pėr kėtė veprim dhe akuzojnė Mitropolitin e Gjirokastrės, Hirėsinė e Tij Dhimitri, i cili ka qenė kundra vendosjes sė kėtij busti qė nė momentin e pėrurimit tė tij, raporton Gazeta Shqiptare. Ndėrkaq, mėsohet se busti i tė ndjerit Guma, i cili humbi jetėn mė 12 gusht 2010 si pasojė e njė aksidenti mes tij dhe pesė tė rinjve vlonjatė, ėshtė zhvendosur pėr nė varrezat e Himarės.

Gjithashtu, mėsohet se babai i Aristotel Gumės, Ilia Guma ka kontaktuar dhe me Kryepeshkopin e Shqipėrisė, Anastas Janullatos, ku ėshtė shprehur i shqetėsuar nė lidhje me presionet pėr largimin e bustit nga oborri i kishės.