Berisha: Kufijtë ekzistues, interes i shqiptarëve

Publikuar: 23.03.2012 - 19:27

Tiranė, 23 mars - Kryeministri shqiptar Sali Berisha e ka konsideruar si shqetėsuese krizėn nė Maqedoni. Sipas tij tensionimi i marrėdhėnieve ndėretnike nė Maqedoni vjen si rezultat edhe i bllokimit qė i ėshtė bėrė procesit tė integrimit nė NATO dhe BE. Krejt kjo, sipas tij, reflektohet edhe nė raportet ndėretnike. 

“Marrėdhėniet ndėretnike nė Maqedoni kanė qenė ndėr mė tė acartat. Nė Maqedoni kėto marrėdhėnie janė karakterizuar nga njė frikė, nga albanofobia, sepse  dihet qė, pėr fatin tonė jo tė mirė, fqinjėt tanė kanė pasur njė frikė pothuaj gjenetike nga shqiptarėt, e kanė pasur kėtė sepse u kanė grabitur territore, e kanė pasur kėtė se kanė probleme tė tjera, por ky ėshtė njė realitet”, deklaroi Sali Berisha.

Ndėrkohė sa u pėrket zėrave pėr ndarjen e Maqedonisė, ai u shpreh se nė interes tė shqiptarėve ėshtė qė tė respektohen kufijtė ekzistues.

“Absolutisht, paqja dhe stabiliteti i Maqedonisė ėshtė interesi mė i madh i Shqipėrisė i Kosovės, i Ballkanit...Historia e shqiptarėve ėshtė e dhimbshme sepse ėshtė histori humbjesh tė territoreve dhe nuk ka pėr njė komb asgjė mė tė dhimbshme se humbja e territoreve. Territori ėshtė i  pėrjetshėm, qytetarėt, njerėzit janė tė pėrkohshėm, janė udhėtarė. Nė statusin aktual nė kėta kufij territoret shqiptare ruhen mė mirė se nė ēdo variant tjetėr”, u pėrgjigj  Berisha.

Berisha ka ēmuar lartė luftėn e Kosovės dhe atė tė 2001- shit nė Maqedoni, duke konsideruar madje guerilasit shqiptarė si mė tė mirėt.

Nė pyetjen se ēfarė bėnė shqiptarėt, Berisha u pėrgjigj: “U bėnė tė lirė, dhe shqiptarėt u bėn tė lirė nė njė luftė ēlirimtare tė fundit nė Evropė. Tė dyja ato kanė qenė tė shkėlqyera, si lufta ēlirimtare e Kosovės ashtu edhe e guerilasve tė Maqedonisė. Mė tė mirėt kanė qenė. Nuk ka pasur Ballkani ndonjėherė guerilas mė precizė se sa ata tė Maqedonisė, shqiptarė tė Maqedonisė, tė cilėt luftuan pėr tė rivendosur disa tė drejta qė u mohoheshin dhe qė u takonin me tė gjithė ligjet ndėrkombėtare”, deklaroi kryeministri shqiptar nė njė emision tė TV Klan.

dreni27.03.2012/02:53

Osht interesi jyt e i thaqit se mi bo Shqiperija etnike as ti as aj skishit mu bo kryministra.Serbia qe mori "vizen" per evrope sosht merita e saj se kyri drejtat e pakicave ,kqyri faktet afro 100.000 Shqiptar "iken" nga kodsova lindore, e kqyre gjendjen e boshjakve te sanxhakut se serbia po don te instaloj do "boshnjak te ndegjushem",osht merite pikrisht juve dyve.