Topi vlerëson marrëveshjet Kosovë – Serbis

Publikuar: 24.02.2012 - 18:57

Tiranė, 24 shkurt - Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Prof. Dr. Bamir Topi, vlerėson si njė arritje tė rėndėsishme marrėveshjet nė dialogun e fundit midis Qeverisė sė Kosovės dhe asaj tė Serbisė, pėr bashkėpunimin rajonal dhe mbi zbatimin e menaxhimit tė integruar tė kufirit. Kėto marrėveshje, tė arritura me njė vullnet politik tė pėrbashkėt dhe me mbėshtetjen e fuqishme tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimit Evropian, nuk cenojnė parimet e pavarėsisė sė Kosovės, si shtet i pavarur, qė tashmė njihet zyrtarisht nga 88 vende anėtare tė OKB-sė, dhe as integritetin territorial dhe sovranitetin e vendit.

 Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė thekson se marrėveshjet e mėsipėrme midis Kosovės dhe Serbisė, jo vetėm i kontribuojnė paqes dhe stabilitetit nė rajon, por janė njė hap konkret drejt rrugės sė pėrbashkėt nė integrimin evropian. Ato i shėrbejnė pjesėmarrjes me tė drejta tė plota tė Kosovės nė tė gjitha veprimtaritė rajonale, paqes dhe prosperitetit tė popujve tė Ballkanit, si pjesė e rėndėsishme e Evropės demokratike.

agroni agron24.02.2012/19:25

Me te vertet ky njeri eshte nje patriot i vertete.