Shqipëri: Për 40 ditë, 340 mijë vizitorë

Publikuar: 13.07.2011 - 22:05

Tiranė, 13 korrik – Policia shqiptare ka hartuar njė plan tė rregullt menaxhimi tė pikave tė kalimit kufitar. Kėtij qėllimi do t’i shėrbejė  edhe ndihma qė OSBE po i jep uniformave blu. Ambasadori i OSBE-sė nė Tiranė, Eugen Wollfarth ėshtė pritur nga drejtori i pėrgjithshėm Hysni Burgaj.

Burgaj  u ndal nė mėnyrė tė veēantė nė masat e marra pėr menaxhimin me sukses tė fluksit nė pikat e kalimit kufitar gjatė sezonit turistik, veēanėrisht tė vizitorėve tė huaj qė vijnė pėr tė pushuar nė Shqipėri.

“Vetėm gjatė periudhės 1 qershor -11 korrik 2011, nė territorin e Shqipėrisė kanė hyrė rreth 340 000 vizitorė tė huaj, qė ėshtė rreth 40 000 persona mė shumė sesa e njėjta periudhė e vitit tė kaluar”, tha. Burgaj.

Ambasadori Wollfarth, duke vlerėsuar masat e marra nga Policia e Shtetit pėr menaxhimin e suksesshėm tė fluksit tė hyrje-daljeve nė territorin e Shqipėrisė gjatė kėtij sezoni turistik, theksoi rėndėsinė e bashkėpunimit nė vazhdimėsi.

“Ne sot i kemi dhuruar 20 kompjuterė pėr Policinė e Shtetit Shqiptar, nė mėnyrė qė tė ndihmojmė pėr menaxhimin sa mė tė mirė tė hyrje-daljeve gjatė sezonit veror nė Shqipėri dhe kjo do tė mundėsojė jo vetėm sigurinė nė vend, por do tė ndihmojė edhe nė zhvillimin e biznesit, sepse ndikon gjithashtu nė zhvillimin e sigurt tė turizmit”, theksoi  Wollfarth.