Sot Shqipëria në zi për Sokol Olldashin

Publikuar: 21.11.2013 - 08:19

Tiranė, 21 nėntor  – (E plotėsuar)  Qeveria e ka shpallur ditė zie kombėtare pėr Sokol Olldashin, deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė, i cili humbi jetėn mbrėmė nė njė aksident  komunikacioni.  Me propozim tė kryeministrit, Edi Rama, Kėshilli i Ministrave vendosi qė dita e sotme tė shpallet ditė zie kombėtare. Nė tė gjitha institucionet shtetėrore dhe publike tė ulet flamuri kombėtar nė gjysmė shtize. Ceremonia e homazheve ka nisur nga ora 11.00 dhe do tė vazhdojė deri nė orėn 14.00, nė mjediset e sallės sė seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. 

 

Telefonata e fundit e Sokol Olldashit: “... Jam keq...! 

Tiranė, 21 nėntor – (E plotėsuar) Deputeti i Partisė Demokratike, Sokol Olldashi ėshtė aksidentuar rėndė dhe pėr pasojė ka humbur jetėn mbrėmjen e se merkures. Aksidenti tragjik ka ndodhur nė aksin Tiranė-Elbasan rreth orės 21:20. Makina, tip “Benz” me targa AA 003 HN, tė cilėn e drejtonte vetė deputeti ka humbur kontrollin dhe shkak ka qenė pikėrisht lagėshtira nė rrugė. Makina ka dalė nga rruga duke rėnė nė humnerė, ne nje lartesi 15-20 metra, nė zonėn e njohur si “Lapidari” nė Kėrrabė.Nė vendin e ngjarjes menjėherė pas marrjes sė njoftimit shkuan familjarė tė deputetit Olldashi, kreu i PD, Lulzim Basha, ish Kryeministri, Sai Berisha, ministri i Brendshėm, Sajmir Tahiri, kryeparlamemntari, Ilir Meta dhe mjaft deputetė tė Kuvendit. Operacioni pėr nxjerrjen e trupit tė pajetė nga automjeti ka zgjatur nė kohė pėr shkak tė dėmtimeve tė shumta qė kishte pėsuar mjeti nga pėrplasja.
Ndėrkohė qė pas kėtij momenti tragjik, autoambulanca ka transportuar pėr nė morgun e QSUT trupin e pajetė te deputetit demokrat Olldashi. 
Mjekėsia ligjore menjėherė pas mbėrritjes sė trupit tė tė ndjerit ka nisur ekzaminimet pėrkatėse nė zbatim tė detyrimeve proceduriale.
Ndėrkohė qė nė banesėn e deputetit Olldashi kanė nisur vizitat e kortezisė nga miq, tė afėrm, kolegė, pėrfaqėsues tė politikės, tė cilėt gjenden pranė familjes sė tė ndjerit nė kėtė moment tė vėshtirė pėr to.
Pėr shkak tė ndarjes nga jeta tė deputetit demokrat Olldashi Kuvendi nuk do tė zhvillojė seancėn parlamentare tė sė enjtes. Rreth orės 11:00 tė ditės sė sotme nė Kuvend do tė zhvillohen homazhet ne nderim tė figurės sė njohur nė skenėn politike dhe nė 14:00 do tė zhvillohet dhe ceremonia mortore, ku familjare, tė afėrm, miq, kolegė deputete do t'i japin lamtumirėn e fundit.
Referuar tė dhėnave tė ardhura nga Policia e Shtetit, informacion qė u lėshua nė 00.35 minuta tė ditės sė sotme bėhet me dije se nė makinėn me tė cilėn udhėtonte deputeti i Partisė Demokratike nuk ka patur person tjetėr pėrveē Sokol Olldashit. Policia nuk ka dhėnė asnjė lloj informacioni tjetėr nė lidhje me ngjarjen e rėndė nė tė cilėn ka humbur jetėn i vetėm nė greminė 41 vjeēari. Policia qė ka mbėrritur nė vendin e ngjarjes me nė krye njė prokuror dhe ekspertė tė policisė rrugore tė cilėt dyshojnė se makina ka hyrė me shpejtėsi nė kthesė ē`ka ka shkaktuar zhvendosjen e saj dhe rėnien nė humnerė. Nga informacionet e dhėna qė dha shoferi i tij dhe kolegu Igli Cara, kanė mundur tė fiksojnė se telefonata qė ėshtė kryer nga Sokol Olldashi ka qenė pikėrisht nė orėn 21.18 minuta. Vendi nė tė cilin, mjeti personal i Sokol Olldashit, njė Audi Q7, ka dalė nga rruga, ėshtė kthesa e lapidarit tė Krrabės, njė pjesė rruge tėrėsisht pa sinjalistikė dhe pa asnjė barrierė anėsore. Mjeti ėshtė gjendur nė njė pozicion 180 gradė nė humnerė, ndėrsa trupi i tij ėshtė mundėsuar tė nxirret vetėm pas mė shumė se njė ore. Pas konfirmimit se Sokol Olldashi kishte ndėrruar jetė, vėmendja ėshtė postuar nga vendi i ngjarjes, Krraba, nė ambientet e jashtme tė morgut tė Tiranės. Thuajse gjithė funksionarėt e lartė tė PD-sė, ministra, krerė tė Policisė sė Shtetit, miq tė afėrt tė tė ndjerit kanė qėndruar pėr orė tė tėra nė morg pėr tė pritur daljen e trupit tė njeriut dhe mikut tė tyre.

 

Tiranė, 21 nėntor - -“Kam bėrė aksident, jam keq!” Kėto janė fjalėt e fundit qė ka thėnė Sokol Olldashi, teksa automjeti i tij kishte pėrfunduar nė greminėn e Krrabės. Sinjali i fundit i jetės sė tij ka shkuar nė celularin e shoferit tė tij, i cili nė momentin e marrjes sė lajmit tė keq ka lajmėruar sallėn operative dhe bashkė me deputetin e PD-sė, Igli Cara, janė nisur nė drejtim tė vendit tė ngjarjes me idenė pėr t’i dhėnė ndihmėn mikut tė tyre, njofton sot.”Shekulli”. Mirėpo, kur kanė mbėrritur nė vendin e ngjarjes, automjeti nuk ėshtė parė nė rrugė, ndėrsa kalimtarė tė rastit kanė shquar dritat e bllokazhit tė njė makinė nė humnerė. Derisa ka mbėrritur policia, ambulancat, prokuroria, ka qenė shumė vonė. Shumė vonė pėr tė mbajtur nė jetė Olldashin! Trupi i tij ėshtė nxjerrė rreth 1 orė e 15 minuta pas mbėrritjes sė policisė nė vendin e ngjarjes, mė pas ėshtė transportuar nė drejtim tė morgut. Nė vendin e aksidentit kanė mbėrritur krerėt e PD-sė, ministri i Brendshėm, Tahiri, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta dhe deputetė tė opozitės. Bashkėshorten e Sokol Olldashit, Enkeledėn, e ka shoqėruar deputetja e PD-sė, Mesila Doda. Ishte e trishtuar. Gruaja ka pėrjetuar mjaft rėndė ngjarjen, ndėrsa policia dhe personat e tjerė janė munduar ta qetėsojnė gruan pėr gjendjen e tij duke i thėnė se ėshtė gjallė.  

Arben Bracaj26.11.2013/19:52

I Shprehi ngushllimet e mija familjes Olldashi, per ngjarjen e rende e tragjike e dhimbeshme humbjen Deputetit te githe shqiptarve

Hamdi21.11.2013/20:31

Ngushllime familjes te Sokol Olldashit
nga Hamdi Misiraj

syla gjakov21.11.2013/19:08

ngushllime familjes odashi

syl salcaj21.11.2013/19:05

ngushllime

Fatmir21.11.2013/13:31

Kjo eshte nje humbje e madhe per gjithe neve Shqipetareve , me figura te tilla shqipetaret mburren . ZOTI E BEKOFT FAMILJEN OLLDASHI dhe gjithe shqipetaret .
Me respekt Fatmir Hajdari .

Shtatori21.11.2013/13:26

ngushllime familjes Olldashi. Ngushllime edhe familjes se bashkudhetarit shokut tij te ngushte te cilet ishin ne po te njejten veture , ku edhe ai gjeti vdekjen !!!

Mesuesi21.11.2013/13:16

Dy vyrtyte njerezorurtesija dhe menqurija atakohen nga rreziqet natyrore.I leht te qofte dheu iatedheut .familjaret te jen krenar qe paten nje djale,bashkeshort dhe baba te tille.Ngushllime.

toni21.11.2013/13:03

ngushllime ishalla un gjenet amin

shuki shala21.11.2013/11:22

ngushellime familjes olldashi

Luli21.11.2013/11:07

Lajm shum i keq! por viktima nuk iu ka pershtatur kushteve atmosferike e as rregullave ne trafik, shtuar edhe gjendjes se rrugeve ne Shqiperi pa sinjalistika dhe me kthesa e ngushtim rruge te befasishme qe padyshim nje pjese te fajit e barte vet si ishminister i rrugeve....kjo eshte mese normale!!!

Silvia21.11.2013/11:04

Ngushllime Familjes edhe PD...

Selman Nikqi21.11.2013/11:00

Ngushellime familjes se Sokol Olldashit, Allahu e shperbleft me XHenet,

ngushelluesi21.11.2013/10:58

I lehte i qofte dheu i memedheut, humbje per gjithe shqiptaret. Njeri i kulturuar dhe kultivuar, dallohej ne 'stuhite' politike si njeri i qete dhe realist. Familjes, te aferme dhe te gjitheve u deshiroi fllad shpirti ne kete dhembje te madhe. U prehte ne paqe.

adi qulli21.11.2013/10:53

Me hidhrim murrum lajmin shum te keq, per ndarjen nga jeta, per Z.Olldashin, humbum nje njeri shum te madhe per mbar shqiptarin, une ne keto momente me shum dhimbje i ngushlloi familjen e tij , koleget, parlamentaret, dhe gjill qytetareve te shqiprish.

Fadil21.11.2013/10:12

Një humbje e madhe për politikën shqiptare. Ngushëllime familjes dhe shqiptarëve !!!

afrim21.11.2013/09:51

Ngushellime, familjes se deputetit, dhe gjithe Shqiptareve.....

xhafa21.11.2013/09:31

Ngjarje e rende dhe e dhimbeshme! Ngushllime familjes.

utranova21.11.2013/09:26

Jemi komb çudia e botes. Automjetet na e hangren koken. 5 pare nuk ka vlere jeta e njeriut. Si ministri si bujku mentalite arkaik. Vritemi cdo dite ne rruge dhe asesi te mbledhim mend. Deri kur keshtu ?