Më 2013 në Shqipëri 52 vrasje mafioze

Publikuar: 13.05.2013 - 12:01

Tiranė, 13 maj  - Vrasjet mafioze kanė gjunjėzuar vendin gjatė kėtyre 5 muajve. Bandat kriminale ndihen mė tė sigurta nė bėrjen e vetėgjyqėsisė, pa iu trembur ligjit dhe burgut. Madje, krimi ka ngritur dorė edhe mbi policinė, duke ekzekutuar dy komisarė dhe njė inspektor. Nga 1 janari e deri mė sot numėrohen plot 48 ngjarje, me 52 viktima. Gazeta “Shqip” ka bėrė njė hulumtim tė ngjarjeve, duke theksuar faktin se tė dhėnat nuk janė marrė nė asnjė zyrė statistikore. Nga vėzhgimi i bėrė vihet re se pėr vitin 2013, dominon fenomeni i vrasjeve pa autor dhe qė shpesh thuhet se ekzekutorėt kanė qenė vrasės me pagesė. Duket se ky lloj “biznesi” po zhvillohet me ritme tė shpejta, pa hasur nė ndonjė pengesė prej policisė. Qė prej fillimit tė kėtij viti numėrohen plot 14 vrasje mafioze, tė cilave nuk u ėshtė gjetur autori. Nga statistikat e gazetės, vihet re se muaji mė problematik ėshtė janari dhe mė i qeti muaji mars. Nuk ka kaluar as gjysma e vitit, ndėrsa vrasjet vėrshojnė dhe njerėzit vriten.

Muaji janar
Nė kėtė muaj ėshtė shėnuar njė bilanc i frikshėm, me 16 ngjarje dhe 17 viktima. Ngjarja mė e bujshme qė ka “ngritur” shtetin nė kėmbė, ėshtė vrasja e komisarit tė Burrelit, Musa Skura, i cili u vra nė krye tė detyrės, gjatė tentativės pėr tė kapur nė flagrancė njė bandė tė trafikimit tė municioneve luftarake. Skura ka qenė nė krye tė operacionit dhe nė mėnyrė tė befasishme ra pre e plumbave. Ai gjeti vdekjen disa ditė mė vonė prej plagėve tė rėnda nė organet jetėsore. Njė tjetėr vrasje mafioze dhe pa autor ėshtė ajo e Admirim Sakos, i cili u ekzekutua nė prani tė bashkėshortes. E veja e Sakos jeton ēdo ditė me tmerrin se mos vrasėsit rikthehen sėrish, pėr tė vrarė atė sė bashku me tė birin. Ndihet shumė e pasigurt, duke mos pasur besim se policia do tė jetė nė gjendje qė ta mbrojė. Adimirim Sako njihej si miku mė i ngushtė i bosit tė drogės, Elton Deliu, edhe ky ėshtė vrarė nė mėnyrė mafioze disa vite mė parė. Pas vdekjes, Sako ishte administratori i disa pronave tė Deliut. Ky duket se ėshtė edhe motivi i vrasjes pa autor. E veja, ndonėse e ka parė ekzekutorin, ajo nuk ka qenė nė gjendje qė ta identifikojė.

Ndėrkohė, emigranti Agron Dervishi 36 vjeē, kishte ardhur nė Shqipėri pėr tė kaluar Vitin e Ri, pranė tė afėrmeve. Ai nuk arriti qė tė kthehet nė Itali dhe vrasja e tij, pėrveē faktit qė nuk ka autor, nuk ka as motiv. E gjitha kjo ngjarje mbeti mister. Policia nuk arriti tė bėnte zyrtare qoftė edhe njė pistė tė vetme pėr vrasjen e 36-vjeēarit. Vrasėsi/t lėvizin tė lirė dhe ndihen tė lehtėsuar qė policia nuk ka ndaj tyre as njė gjurmė.

Nė tė gjithė vendin muaji janar numėron gjithsej 7 vrasje pa autor. Krimi nė familje ėshtė regjistruar nė dy raste. Nė Elbasan, babai vret nusen e djalit sė bashku me tė birin dhe nė Vlorė, djali vret tė atin nė gjendje tė dehur.

Muaji shkurt
Ndėrsa nė shkurt janė regjistruar 10 ngjarje me 12 viktima. Sėrish njė kryekomisar ka rėnė pre e njė atentati. Dritan Lamaj u ekzekutua pranė banesės sė tij, nė momentin qė ka qenė duke lėvizur me makinė. Mbi trupin e viktimės u lėshuan njė breshėri plumbash. Autoritetet shtetėrore e kanė drejtuar gishtin nga Arben Frroku. Deri nė zbardhjen e plotė tė ngjarjes, vrasja e Dritan Lamajt mbetet pa autor edhe pse ka arrestuar njė tė dyshuar. Ndėr tė tjera, nė kėtė muaj dominon mjaftueshėm krimi nė familje. Nė Kuēovė dhėndėri vret vjehrrėn dhe vjehrrin. Nė Elbasan, gruaja vret burrin pėr xhelozi dhe nė Ersekė Fatos Kapllani vret tė dashurėn qė e kishte nga njė lidhje jashtėmartesore dhe mė pas veten, pėr tė njėjtin motiv tė lartpėrmendur. Njė histori qė nuk mund tė lihet pa u pėrmendur, ėshtė vrasja e vjehrrės nga dy nuset e djemve, pasi vrasėset pretendojnė se ajo i keqtrajtonte gjatė gjithė kohės.

Muaji mars
Fillimi i pranverės ka pėsuar njė rėnie tė vrasjeve. Gjithsej janė shėnuar 5 viktima. Nė kėtė muaj, Policia e Tiranės njoftoi arrestimin e autorit tė krimit tė kineastit tė njohur, Bujar Barēi. Ngjarja nė fjalė kishte kaluar pa iu kushtuar rėndėsi, pasi vėmendja e mediave ishte e fokusuar te ngjarja e Julian Ēelės, 10-vjeēarit tė zhdukur qė prej 30 nėntorit tė vitit tė kaluar. Askush nuk e mori vesh pėr vdekjen e kineastit, derisa u bė publik arrestimi i tė dyshuarit pėr vrasje. Policia ka arrestuar mikun e vjetėr tė Barēit, pėr ngjarjen e rėndė. Nė kėtė muaj ėshtė regjistruar vetėm njė vrasje mafioze, ku viktima Kujtim Kraja, rezulton tė jetė i afėrmi i ish tė fortit tė Shkodrės, Mir Koēisė. Tė pakta janė gjasat qė Krajės t’i gjendet autori qė e ekzekutoi.

Muaji prill
Prilli ka regjistruar njė numėr tė lart vrasjesh, por ulje tė ngjarjeve mafioze. Sipas statistikave, janė regjistruar 14 viktima, dy prej tė cilave pa autor. Mė e bujshmja mbetet vrasja e balerinės Sonila Tafa. E reja mbeti viktimė e njė breshėrie automatiku, nė periferi tė Tiranės, e cila ka qenė duke festuar me miket e saj. Autori i dyshuar i krimit ėshtė Artur Kuliēaj. Personi nė fjalė, ndonėse ėshtė identifikuar, ende nuk ėshtė arrestuar. Familjarėt e balerinės janė shprehur se nuk kanė besim nė arrestimin e personit qė vuri dorėn mbi vajzėn e tyre. Pavarėsisht kėsaj, ata thonė se do t’i shkojnė kėsaj ngjarjeje deri nė fund, duke kėrkuar tė drejtėn.

Vrasje makabre ėshtė edhe ajo qė ėshtė regjistruar nė Lushnjė, ku 86 vjeēari Shemsi Muēa u ther nga njė besimtar mysliman. I moshuari ishte masakruar si kurban nė ambientet e xhamisė. Vrasja e boksierit Adrian Levanti, nė brendėsi tė pallatit, mbetet pa autor. Nė muajin mars tė kėtij viti vėllezėrit Levanti kanė plagosur me thikė Zef Gjinin. Si tė dyshuar pėr plagosje, policia ka dėnuar vėllain e tė ndjerit Marian Levanti. Disa javė pas pėrleshjes mes familjes Levanti dhe Gjini, boksieri ra pre e njė atentati nga dy persona. Si tė dyshuar policia arrestoi Pjetėr Gjinin, i cili 40 minuta pas krimit ėshtė gjetur nė gjumė, nė banesėn e tij, nė Orosh tė Mirditės. Ai ėshtė lėnė i lirė pėr mungesė provash. Ndėrsa vėllai tjetėr, Zef Gjini, sipas sistemit TIMS, rezulton nė Angli. Krimi nė familje nuk ka munguar as nė kėtė periudhė. Nė qytetin e Lezhės, babai ka vrarė vajzėn e tij me pretendimin se e bija ishte imorale. Njė ngjarje qė nuk mund tė lihet pa u pėrmendur, ėshtė vrasja e Ervin Merdinit nga i dyshuari Nik Llakaj. Fillimisht ngjarja u dyshua prej ekspertėve si aksidentale, ku u tha qė viktima ra nga biēikleta e pėr pasojė gjeti vdekjen. Pas daljes sė ekspertizės mjekoligjore, rezultoi qė Merdini ishte vrarė me thikė.

Muaji maj
Ndonėse ka pak vrasje, ngjarjet janė tė rėnda. Ekzekutimi mafioz i biznesmenit Hikmet Kotorri krijon frikė dhe mungesė sigurie tė jetės sė qytetarėve. Nė kėtė ngjarje policia nuk ka mundur qė tė mbledhė prova tė mjaftueshme pėr vrasėsin/it. Nuk dihet nėse kanė qenė njė apo mė shumė persona nė ekzekutimin e biznesmenit tė ndėrtimit. Disa javė para vrasjes, ortakut dhe mikut tė tij i bėnė atentat, duke i vėnė eksploziv nė makinė. Fatmirėsisht ai mundi qė tė shpėtonte. Ngjarja qė ėshtė pėr t’u theksuar nė kėtė muaj, ėshtė pėrplasja pėr vdekje me makinė e inspektorit Selman Lena. Ky i fundit ka qenė pjesė e njė postblloku policie, pėr arrestimin e personave me precedentė penalė. Nė gjendje tė dehur, drejtuesi i mjetit Edmir Koleci aksidentoi pėr vdekje Lenėn dhe plagosi rėndė kolegun e viktimės, Preng Lleshin. Polici tjetėr ndodhet nė Spitalin Ushtarak dhe ka nevojė pėr disa ndėrhyrje kirurgjikale prej plagėve tė marra nė trup. Paraprakisht dyshohet se ngjarja nuk ėshtė aksidentale, por e qėllimshme. Gjithsesi, ende nuk ėshtė dalė nė njė konkluzion pėrfundimtar.

Vrasjet e bujshme
Admirim Sako - Njė vrasje mafioze dhe pa autor ėshtė ajo e Admirim Sakos, i cili u ekzekutua nė prani tė bashkėshortes. E veja e Sakos jeton ēdo ditė me tmerrin se mos vrasėsit rikthehen sėrish, pėr tė vrarė atė sė bashku me tė birin

Bujar Barēi - Nė muajin mars, Policia e Tiranės njoftoi arrestimin e autorit tė krimit tė kineastit tė njohur, Bujar Barēi. Ngjarja nė fjalė kishte kaluar pa iu kushtuar rėndėsi, pasi vėmendja e mediave ishte e fokusuar te ngjarja e Julian Ēelės

Sonila Tafa - Vrasja mė e bujshme e muajit prill ėshtė ekzekutimi i balerinės Sonila Tafa. E reja mbeti viktimė e njė breshėrie automatiku, nė periferi tė Tiranės, e cila ka qenė duke festuar me miket e saj. Autori i dyshuar i krimit ėshtė Artur Kuliēaj

Shemsi Muēa - Vrasje makabre ėshtė edhe ajo qė ėshtė regjistruar nė Lushnjė, ku 86-vjeēari Shemsi Muēa, u ther nga njė besimtar mysliman. I moshuari ishte masakruar si kurban nė ambientet e xhamisė

Hikmet Kotorri - Ekzekutimi mafioz i biznesmenit Hikmet Kotorri ka krijuar frikė dhe mungesė sigurie tė jetės sė qytetarėve. Nė kėtė ngjarje policia nuk ka mundur qė tė mbledhė prova tė mjaftueshme pėr vrasėsin/it


refugjati28.07.2013/13:30

si mund ti zbuloje policia ... sjet e komisareve te policise kur politikane dhe ministrat hane e pine me kriminelet.

ademi14.05.2013/09:55

Per 4 muaj 52 ... sje mafiose ne nie vend me 3 milion banor kjo esht tregusja se qfar niveri te vehdijes ka aj popull ky esht nje mjerim qe vllezrit ne Shqiperin Londine jan percaktu vetem per rrugen e krimit te organizuar dhe perfitimeve mafiose qfar mbeti tek ne sot e shejt per fat te keq asqe turp per ket percaktim qe kan zhgjedhur vllezrit e Shqiperis Londinese.