Banesat e qiratë në Tiranë, lirë në periferi, shtrenjtë në qendër

Publikuar: 08.05.2013 - 21:35

Tiranė, 8 maj - Ēmimet e apartamenteve gjatė vitit 2013 pritet tė ulen ndjeshėm. Sipas njė analize tė Bankės sė Shqipėrisė, nė gjashtėmujorin e dytė tė vitit 2012, indeksi i ēmimit tė banesave ka pėsuar njė rėnie mesatare vjetore prej 10%, ndėrsa ai i qirasė ka rėnė me 7.3%, raporton Top- Channel.

Trendi i uljes sė ēmimit pritet tė vazhdojė edhe gjatė kėtij viti pėr shkak se kėrkesa pėr tė blerė shtėpi ka rėnė. Nė mėnyrė tė veēantė, Banka e lidh tendencėn drejt uljes sė ēmimeve me koston e kreditimit pėr blerjen e banesave. Kredia ishte ajo qė frenoi individėt t’iu drejtoheshin agjencive imobiliare pėr tė blerė pronat, pasi kushtet u shtrėnguan pėr shkak tė krizės.

Ēmimet gjithnjė nė rritje ishin njė tjetėr motiv pengues, kurse emigrantėt, blerėsit potencialė tė pronave, nuk po kontribuonin mė me anė tė dėrgesave. Tremujori i katėrt i vitit 2012 shėnoi rritje tė tepricės sė kredisė pėr blerje pasurie tė paluajtshme me 1.61% ndaj njė viti mė parė. Kostoja relative e pagesės sė kredisė pėr blerje pasurie tė patundshme ka shėnuar gjithashtu njė rritje nė tremujorin e fundit tė vitit me 2.58 pikė pėrqindje nė terma vjetorė.

Pavarėsisht standardeve tė shtrėnguara tė kreditimit nga ana e huadhėnėsve, sipas Bankės sė Shqipėrisė kredia pėr blerje pronash tė patundshme ka pėsuar pėrmirėsim gjatė tremujorit tė tretė dhe tė katėrt nė terma vjetorė dhe tremujorė. Ndėrkohė, raporti i kredive me probleme pėr blerje pasurie tė patundshme ndaj tepricės sė kredisė pėr kėtė qėllim ėshtė 12.88 pėr qind, krahasuar me 13.9 pėr qind nė fund tė muajit qershor 2012, gjė qė tregon se njerėzit po shlyejnė kreditė e marra pėr blerje banesash.

Sipas BSH-sė, nė tremujorin e parė tė vitit 2013 rezulton se kushtet e kredisė pėr individė pėr tė blerė shtėpi janė lehtėsuar disi. Faktorėt qė kanė ndikuar nė kėtė aspekt janė niveli aktual i likuiditetit tė bankės, konkurrenca nė sistemin bankar si dhe vendimet favorizuese tė Bankės sė Shqipėrisė. Megjithatė, kėrkesa e individėve pėr kredi vlerėsohet nė rėnie, si pėr kreditė me qėllim blerje banese ashtu edhe pėr ato konsumatore.

Nėse planifikon tė blesh njė banesė nė Tiranė duhet tė mendohesh mirė. Ēmimet qė tė ofrohen pėr blerjen e njė apartamenti janė nga 400 deri nė 2 mijė euro pėr metėr katror.

Kėto tė dhėna ndryshojnė sipas vendndodhjes dhe statusit ligjor tė banesės. Nėse apartamenti ėshtė i pajisur me hipotekė, ēmimi mund tė rritet me 100 euro pėr njė metėr katror.

Vendet ku mund tė blesh mė lirė janė zona e Freskut dhe ajo e Yzberishtit, ku njė metėr katror kushton 400 deri nė 600 euro. Ndėrkohė qė, sa mė shumė i afrohesh Unazės sė Vogėl rritja e ēmimit ėshtė e ndjeshme. Nė Don Bosko ēmimet lėvizin nga 650-850 euro pėr njė metėr katror. Me tė njėjtin ēmim mund tė gjenden apartamente edhe nė zonėn e ish-Fushės sė Aviacionit.

Zonat e tjera, brenda Unazės, janė shumė tė larta, ku ēmimet shkojnė nga 700-1 500 euro. Por, ka edhe mundėsi me pallatet e vjetra, ku mund tė gjenden apartamente edhe me 600 euro metri katror. Ndėrkohė, zonat e ish-Bllokut, pranė Radio-Televizionit, stadiumi “Qemal Stafa” apo edhe te Liqeni pranė Gardės, konsiderohen mė tė nxehtat pėr shkak tė ēmimeve, tė cilat janė 1 800-2 000 euro.Njė tjetėr kapitull ėshtė ēmimi i apartamenteve me qira nė kryeqytet. Rritja e kėrkesės pėr ambiente tė tilla ka bėrė qė edhe ēmimet tė jenė tė larta. Sipas tė dhėnave qė ofrojnė agjencitė imobiliare, njė apartament 2+1 nė Tiranė mund tė kushtojė nga 200 deri nė 1 600 euro nė muaj. Ashtu si edhe pėr blerjen e banesave, zona e Freskut dhe Unaza e Re kanė ēmimet mė tė lira, rreth 200 euro nė muaj.

Ndėrkohė, nė zonėn e Komunės sė Parisit, 21 Dhjetorit, stacionit tė trenit, apo nė Rrugėn e Dibrės ēmimet variojnė nga 300 deri nė 400 euro. Akoma mė e shtrenjtė ėshtė qiraja nė Rrugėn e Elbasanit, zonėn e 9-katsheve, Bulevardin Zogu i Parė, Rrugėn e Durrėsit e atė tė Kavajės, si dhe nė “Myslym Shyri”, ku pėr njė muaj duhet tė paguash nga 350 deri nė 500 euro.

Zona e luksit konsiderohet ish-Blloku, zona pranė Radio Televizionit, Tirana e Re si dhe pranė stadiumeve “Qemal Stafa” e “Selman Stermasi”, ku njė apartament kushton 500 deri nė 1 600 euro nė muaj. Pėr ata qė nuk janė tė kėnaqur me njė apartament dhe kėrkojnė vila, nė Tiranė ofrohen disa mundėsi. Blloku i vilave gjermane, si dhe ai nė Selitė kushtojnė 1 500 deri nė 3 000 euro nė muaj.