Listat e kandidatëve për deputetë në Shqipëri

Publikuar: 07.05.2013 - 09:29

Tiranė, 7 maj - Deri nė limitet e afatit kanė punuar selitė e partive pėr listat e kandidatėve pėr deputetė nė kuadėr tė zgjedhjeve parlamentare 2013. Edhe pse orėt e ditės sė djeshme kanė qenė tė gjitha momente pritjeje, partitė zyrtarizuan nė mbrėmje vonė emrat e kandidatėve pėr deputetė. Dy krerėt e partive mė tė mėdha, Berisha dhe Rama nė daljet e tyre pėr mediat, i vlerėsuan listat, si lista tė fitores mė 23 qershor.

Ajo qe ra ne sy ėshtė fakti se Berisha nė lista ka pėrfshirė dhe emrat e aleateve, ndėrsa Rama jo.

Suprizat
E para qė zyrtarizoi listėn me emrat e kandidatėve ishte LSI. Plot 140 emra, por nė tė mungonte emri i tė shumėpėrfolurit, Shezai Rrokaj.

Pas orės 21:00, PS ka qenė ende duke pėrpiluar listat nga ku u mėsuan dhe tė papritura. Arben Malaj dhe Arben Isaraj, vendosin tė kandidojnė tė pavarur. Malaj i zhvendosur nga Vlora drejt Tiranės, pėrjashton veten nga listat e PS. Malaj vendos tė kandidojė i vetėm nė Qarkun e Vlorės. Burime nga PS konfirmojne se botuesi i Shekullit, Koēo Kokedhima ėshtė i dyti nė listėn e kandidatėve pėr deputetė tė PS, nė Vlorė. Kurse nė listat e AK nuk figuron emri i Myslym Pashaj.

Gjatė hartimit tė listave tė PS, ka pasur nervozime. Burime nga PS bėnė tė ditur se para pėrfundimit tė pėrpilimit tė listave, Shkėlqim Cani ka bėrė sherr me Ardit Kajėn, kurse Namik Dokle ka braktisur i nervozuar mbledhjen e kryesisė.

Me hartimin e listave tė PS mėsohet se jashtė mbesin Arben Malaj, Arben Isaraj, Albert Caci, Marko Bello, kryetarja e FRESSH, Elisa Spiropali, Petro Koēi  si dhe Qemal Minxhozi.

Pavarėsisht lajmeve tė pėrhapura nė media pėr mundėsinė qė deputeti socialist Erion Braēe tė mos pranonte kandidimin nė njė qark tjetėr dhe jo nė Berat, ai ka pranuar tė kandidojė nė qarkun e Fierit.

Burime nga selia e PD  bėnė tė ditur pėr News24 se jashtė listave kanė mbetur emra tė deputetėve si, Rajmonda Bulku, Enkelejd Alibeaj, Jemin Gjana, Lajla Pernaska, Fatos Hoxha. I fundit nė listėn e Tiranės, i 16-ti, ku rrezikon dhe fitoren, ėshtė Ilir Rusmajli.

Berisha: Lista jonė  pėr fitore, dhe Kastriot Islami aty

Ora 23:30-Kryeministri Sali Berisha nė orėt e vona tė mbrėmjes deklaroi se listat e kandidatėve tė deputetėve janė tė plota dhe gati pėr KQZ.

“Listė fitoreje, listė e shkėlqyer fitoreje. Ju keni qarkulluar gjatė gjithė kėtyre ditėve emra dhe kjo ėshtė e drejta juaj. E vėrteta ėshtė se lista shumė shpejt dorėzohet dhe keni gabuar nė shumė raste nė parashikimet tuaja, por kjo ėshtė ēėshtja juaj.

I pyetur rreth listave tė PS, Berisha tha: “Nuk kam asnjė koment tė vetėm, se kam qenė i zhytyr nė njė punė intensive tė selisė, mos harroni se ne kemi aleatėt tanė tė vendosur sipas pozicioneve dhe sa i pėrket palės tjetėr, komenti mė i mirė ėshtė ‘no coment’.

Madje kreu i qeverisė nuk mohoi as pėrfshirjen e Kastriot Islamit, pėrkundrazi vlerėsoi maksimalisht figurėn e ish-deputetit socialist.

“Absolutisht e konsideroj njė meritim tė tij, sepse ai u bė njė nga zėrat mė kredibėl, mė tė besueshėm nė mbrojtje tė interesit publik pėr tė cilin e pėrjashtoi dhe kreu i tij. Shumė normale ėshtė pėrfshirja e tij nė listat tona”.

LISTA ZYRTARE E KANDIDATĖVE TĖ PS

QARKU TIRANĖ
1. PANDELI MAJKO
2. SAIMIR TAHIRI
3. VASILIKA HYSI
4. DITMIR BUSHATI

5. FATMIR XHAFAJ
6. LINDITA NIKOLLA
7. BESNIK BARAJ
8. XHEMAL QEFALIA
9. SADRI ABAZI
10. PARID CARA

11. SPARTAK BRAHO
12. ARTAN GAĒI
13. PJERIN NDREU
14. RAKIP SULI

15. MILENA HARITO
16. DASHAMIR PEZA
17. ENKELEJDA SHKRELI
18. ERVIN BUSHATI

QARKU DIBĖR
1. SHKELQIM CANI
2. ULSI MANJA
3. HASAN CENI

4.
ARBEN KESHI
5. ASHIM DOMA
6. EZMERINA HOXHA

QARKU LEZHĖ
1. MIMI KODHELI
2. ARMANDO PRENGA
3. ARBEN NDOKA
4.
NDREC DEDAJ

5. MEJREME DELISHI
6. EDUART NDOCAJ
7. KASTRIOT PIROLI
8. MIRELA NELI

QARKU SHKODĖR
1. MIMOZA HAFIZI
2. TOM DOSHI
3. PAULIN STERKAJ
4. NAMIK KOPLIKU

5. SAIT FISHTA
6. GENTIAN PALAJ
7. NIKOLL DEDA
8. ROZAFA ZMIJANEJ
9. MEGI AJTYRESA

10. DJANA BEJKO
11. ZEF ĒUNI
12. PAL LERA
13.
JANKO SHELĒAJ

QARKU KUKĖS
1. VEXHI MUĒMATAJ
2. LAVDIM ELEZI
3. RAM HOXHAJ
4.
ADEM LALA

QARKU BERAT

1.FIDEL YLLI
2.ERMONELA FELAJ
3.EDUARD SHALSI
4.EDUART BEJKO
5.ARTAN LAME

6.STAVRI CECA
7.ERJON KĖRI
8.ANILA AGALLIU
9.ALMA KULE

QARKU FIER
1.GRAMOZ RUĒI
2.EGLANTINA GJERMENI
3.ERION BRACE
4.ILIRIAN CELIBASHI

5.ARMANDO SUBASHI
6.ERVIN KOĒI
7.FATOS KLOSI
8.SPARTAK BRAHO
9.
PIRRO LUTAJ

QARKU DURRĖS
1. BLENDI KLOSI
2. KLODIANA SPAHIU
3. ILIR BEQAJ
4. NAMIK DOKLE

5. GENTIAN BEJKO
6. ARTUR BUSHI
7. SHKELQIM TROPLINI
8. JURGIS ĒYRBJA
9. SOKOL SULA
10. ARDIAN KOKOMANI

11. GĖZIM AGASI
12. TAULAND XHERAJ
13. ERALD HASANAJ
14. ESMERALDA SHKJAU

QARKU KORĒĖ
1. BASHKIM FINO
2. ARTA DADE
3.
OLTA XHAĒKA
4. ILIRIAN PENDAVINJI

5. ILIR XHAKOLLI
6. YLLI ZIĒISHTI
7. ARDIT KONOMI
8. ARTUR PORPOLLOGU
9. ANA VERUSHI

10. ADRIATIK BRAĒE
11. ZAMIRA BEQIRAJ
12. ILIR TORRA
13. NADA NASTO

QARKU ELBASAN
1. BEN BLUSHI
2. DAMIAN GJIKNURI
3. EVIS KUSHI
4. ALFRED PEZA

5. TAULANT BALLA
6. MUSA ULQINI
7. ARBEN KAMAMI
8. ILIR BEJTJA
9. LULJETA ARAPI
10.
AGIM LEKA

11. KASTRIOT GURRA
12. MEHDI PEPA
13. ALTIN AGO
14. YMER TOLA
15. ROVENA BEQIRAJ
16. SOKOL SKURA

QARKU VLORĖ
1. EDI RAMA
2. VALENTINA LESKAJ
3. KOĒO KOKĖDHIMA
4. LUIZA XHUVANI
5. FATMIR TOĒI

6. ANDREA MARTO
7. EDMOND LEKA
8. SHUAIP BEQIRI
9. MIRA SHEHU
10. SHEME LULO

11. SOKOL BANA
12. GENCI KOJDHELI
13. NEIME GJIKA
14. NORETA KALCUNI
15. INES STASA

QARKU GJIROKASTĖR
1. ARBEN AHMETAJ
2. ERION VELIAJ
3. ANASTAS ANGJELI
4. VLADIMIR KOSTA
5. DASHAMIR KAMBERI

LISTA PARAPRAKE E KANDIDATėVE TE PD

KUKĖS
Flamur Noka
Besnik Dusha
Alban Zeneli
Ismet Jaku


SHKODĖR

Jozefina Topalli
Helidon Bushati
Voltana Ademi

Nard Ndoka
Gjovalin Bzheta

Ndue Paluca
Bardh Spahia
Gjok Uldedaj


VLORA

Astrit Patozi
Arben Ristani
Liljana Elmazi
Ardian Kollozi

Leonard Sinani
Ylli Pirro
Vasil Koēiaj
H. Sharra


KORĒA

Ridvan Bode
Eleina Qirici
Edmond Spaho

Fatmir Mediu
Gjergji Papa
Fatbardh Kadilli
Leonard Olli

Viktor Duro
Ledina Aliolli
Sorina Koti
Adriana Hysenbegasi
Artan Zaimi


TIRANA

Sali Berisha
Myuqerem Tafaj
Majlinda Bregu

Halim Kosova

Florjon Mima
Gerti Bogdani
Dashamir Shehi
Jorida Tabaku


Edi Paloka
Keltis Kruja
Kastriot Islami
Asllan Dogjani
Visar Zhiti

Arben Qirjako

Gent Deliallisi
Tritan Shehu
Ilir Rusmali
Jemin Gjana

Lajla Pėrnaska
Gazmend Dibra

Kreshnik Ēollaku
Rajmonda Bulku

Kreuza Leka
Shkelqim Hoxha
Fetah Hasani

Ervin Minarolli
Elvana Hana

Grida Duma
Ivi Kaso
Andia Pustina
Sahit Dollapi


DURRĖS
Eduard Halimi
Gent Strazimiri
Albana Vokshi
Igli Cara

Oerd Bylykbashi
Osman Metalla
Vullnet Topalli
Lufter Xhuveli
Kseanela Muderizi

Zamir Ramadani
Merita Bakiu
Arjan Dedej
Mirlinda Ēeka


DIBĖR
Sherefedin Shehu
Roland Keta
Ekrem Spahia
Bedri Hoxha


FIER

Sokol Olldashi
Mesila Doda
Shpėtim Idrizi
Kozma Dashi

Bedri Miha
Myslim Murrizi
Florjan Dani
Ferdinand Murati


ELBASAN

Arben Imami
Eduard Selami
Ardian Turku
Luēiano Boēi
Dashnor Sula

Arbiola Halimi
Aurel Bylykbashi
Irena Progni
Rrahim Ēota

Mati Ēela
Zamir Muzhaqi
Medi Shehu
Hysen Moli
Muharrem Kajolli
Bujar Cakani


LEZHĖ

Aldo Bumēi
Gjovalin Kadeli
Albina Deda
Vasil Bicaj

Mhill Fufi
Artan Bushi
Zef Maci

GJIROKASTĖR

Genc Ruli

Spiro Ksera
Alije Kokalari
Veledin Zaēe
Arjan Kasaj

BERAT

Genc Pollo

Astrit Veliaj
Lefter Maliqi
Mehmet Xheka

Ēaush Qato
Fatbardha Bullari
Hafize Skendo
Nevila Haznedari

 
LISTA ZYRTARE E LEVIZJES SOCIALISTE PER INTEGRIM

QARKU TIRANE
1. ILIR META
2. KLAJDA GJOSHA
3. LUAN RAMA
4. YLLI MANJANI

5. ARDIT ĒELA
6. ENDRIT BRAIMLLARI
7. KEJDI MEHMETAJ
8. VIRON BEZHANI
9. SOKOL DERVISHAJ

10. BRUNILDA PASKALI
11. DRITAN HYLLI
12. FATIME GOGA
13. LUAN SALLAKU
14. MIRELA MEKO

15. REXHEP BALLMI
16. RUSTEM MURATI
17. ALMA DYRMISHI
18. EDMOND STOJKU
19. ILIR DASHI
20. EDMOND RRUSHI

21. HASAN HOXHA
22. XHAVIT HALILI
23. MALVINA PALUSHI
24. BESNIK HYSENBELLI
25. PARIT XHIHANI

26. ERIOLA HYSENI
27. EDUART TAFAJ
28. REDI BERBERI
29. MATILDA TYLI
30. MAKSIM LULO

31. RIGERT XHARRI
32. ERIONA BIXHA

QARKU ELBASAN
1. EDMOND HAXHINASTO
2. BUJAR KLLOGJRI
3. MIRANDA RIRA
4. SHKELQIM ELEZI

5. KASTRIOT BELSHI
6. DASHAMIR XHIKA
7. EDLIRA ĒEKREZI
8. ALTIN IDRIZI
9. REXHEP BIĒA
10. FLORIKA TUKA

11. ZENUN BULLARI
12. RUDINA MITA
13. KLAUDIA KRASNIKA
14. VEIZ BOJA
15. BEHAR ALMETA
16. AGRON ROKA

QARKU BERAT
1. NASIP NAĒO
2. GLEDJON REHOVICA
3. SELFO KAPLLANI
4. SILVA CAKA
5. LEFTER KUQO

6. VALBONA PAPA
7. MIMOZA VELIKO
8. EMILJANO KAMSI

QARKU VLORE
1. SHKĖLQIM SELAMI
2. FLAMUR ĒELAJ
3. KATINA GOGO
4. KASĖM CENAJ
5. THODHORI SHIA

6. LUĒIANA KOPRENCKA
7. KLAJDI MATI
8. DIANA MURATI
9. JUNA HOXHAJ

10. KAMBER ZAIMAJ
11. APOSTOL QIRKO
12. BEQIR KASHURI

QARKU SHKODER
1. AGRON ĒELA
2. NORA MALAJ
3. ARTAN BUSHATI
4.
SAJMIRA LAĒI
5. RIDVAN HEBAJ

6. EDI SMAJLAJ
7. SENAD HALLUNAJ
8. LUMTURI HOXHA
9. ARJANA VISHNJA
10. MERITA SMAJAJ
11. ALEKSANDER SHYTANI

QARKU LEZHE
1.MONIKA KRYEMADHI
2.PETRIT GJONI
3.GJOK BUNA
4.BIB GJOMARKAJ
5.EDMOND PIROLI

6.ERISI ZAIMI
7.PRENDA SEJDIA

QARKU KUKES
1. APOSTOL GOĒI
2. QEMAL ELEZI
3. PELLUMB BARDHOSHI
4. UKĖ CAMAJ

QARKU KORCE
1. PIRO KAPURANI
2. MIMOZA GUSHO
3. ARBEN MALO
4. PETRIKA LAME

5. JORIDA ROMAĒKA
6. SOKOL VAKO
7. FLOALDA STRATI
8. PALI KRISTO
9. ARSIDESA HYSI
10. ZAMIR DEMIRAJ

11. AFERDITA SULEJMANI
12.
GURI MEKO

QARKU DIBER
1. PĖRPARIM SPAHIU
2. AGIM HYSA
3. LUTFIJE META
4. MELAIM DAMZI
5. OLSA SHATKU
6. AGRON DACI

QARKU DURRES
1. LEFTER KOKA
2. EDMOND PANARITI
3. BUJAR DERVENI
4. KRISTO HUTA

5. EDMOND LALA
6. HYSEN LLACA
7. ERMION ARAPI
8. SILVANA MAKSUTI
9. HAJRI NUHU
10. ILIR MEMKO

11. MERITA KUĒI
12. KLODJANA PASHKAJ
13. ERMIRA KOĒI

QARKU FIER
1. PETRIT VASILI
2. ROBERT BITRI
3. ORNELA ZONJA
4. ARDIAN ALUSHI
5. ALBERT SANXHAKU

6. FREDERIK ĒUKO
7. ELINOR SHANI
8. ARBEN ĒUKO
9. AGIM RRASA
10. BARDHI MELI
11. FERDINAND DOKSANI

12. DONIKA CANAJ
13. MAJLINDA KOĒIU
14. SEMELA HOXHA
15. BESMIR GROPA
16. ANILDA ALIAJ

QARKU GJIROKASTER

1. VANGJEL TAVO
2. RESHAT ZIKA

3. SHPETIM SPAHIU
4. ZAMIRA RAMI
5. EDIOLA BRAHA

LISTA ZYRTARE E ALEANCES KUQ E ZI

QARKU TIRANE
1. KRESHNIK SPAHIU
2. FATMIR GJUZI
3. LUMTURI RATKOCERI
4. ARBEN DERVISHI
5. REDI RAMAJ

6. EDMIR DYMLEKU
7. ALBAN DACI
8. ERION GJERGJI
9. ASIJE KOPRENCKA

10. AUGENT XHAFERAJ
11. ILIR LAKU
12. SHKELZEN NEZAJ
13. BESNIK KOCI
14. MATILDA LACI

15. NURISH KOLA
16. SENA TARELLI
17. INDRIT DEDEJ
18. KLEVIS MURATI
19. HARBI ALIAJ

20. JONID SULA
21. ATHINA NACI
22. HYSEN HUSHA
23. OLIANA AJAZI
24. ONELDA MELE
25. DALLENDYSHE MEĒA

26. BUJAR DORZI
27. JULJAN TEREZIU
28. ADRIANO KADRI
29. MARINELA FECI
30. SULLTANE LERA
31. ROZA HASA
32. ALTIN JANO

QARKU ELBASAN
1. ASLLAN MUSTA
2. AIDA SOKOLI

3. MYSLIM KARRIQI
4. BEKIM ADILI
5. KOCI ZHUPANI

6. ERVIST RAMA
7. MONDI KURTI
8. ILDA HYSENBELLI

9. ENVER HIDRI
10. ETLEVA BRAGJECI

11. GERTIAN HARECARI
12. IVLINA MIZA
13. GENTIAN QOSJA
14. ORJELA SULEJMANI

QARKU GJIROKASTER
1. MUHAREM GUĒE
2. ZAĒE ISLAMI
3. MIMOZA HODAJ
4. VIOMENT KARAGJOZI
5. ILIA PETRO

QARKU DIBER
1. NAIM MUĒA
2. GERDIAN BRAHILIKA

3. MALIQEISKURTI
4. LAIM MANARKOLLI
5. NEZIR KETA
6. DRITA DISHA

QARKU DURRES
1. LISEN BASHKURTI
2. REZARTA ELEZI
3. ARDIAN NDREU

4. ELONA MINA
5. STEFAN ĒERRI
6. GEZIM HASA
7. ILIR VASILI
8. SOKRAT ALLAMANI

9. IRENA MNALLA
10. QEMAL HAXHI
11. JETMIR HAXHILLARI
12. JORILDA MERSIN
13. KLAUDIO TENGU

QARKU FIER

1. ALTIN DAUTI
2. LULE CILI
3. ADRIATIK LEKA
4. ERJON KOTORI
5. ERMAL SALIAJ

6. ENEIDA HOXHA
7. EVIS HASANBELLI
8. ILIRAN KALEMI
9.
RAJMONDA CELA
10. NEXHMIJE ZYKA

11. AGIM GREMI
12. ENVER MYFTARI
13. HAMZA SHERJA
14. ALDO PEQINI
15. DHURATA KORRESHI
16. ERGYS IBERSHIMI

QARKU LEZHE
1. JULIAN KOLA
2. RIVELINO ISMALAJ
3. MARINELA PRENDI

4. JETNOR SHERRI
5. PAL BIBA
6. DEDE BUKAQEJA
7. MARIE SEFGJINI

QARKU KORCE
1. KRISTI ANDONI
2. REDI ORGOCKA
3. NERTILA SULENJI
4. JONADER AGOLLI
5. EDISON SULENJI

6. SENTILJANA SINO
7. OLGER MANCE
8. ABIDIN MASLLAVICA
9. EJONA PAHO
10. EART KETI
11. GJERGJ JORGAQI
12. EDMIR XHABEU

QARKU KUKES
1. MISIN BRAHA
2. HALIL KAMBERI
3. JOLANDA SULA
4. ALFRED ISEBERI

QARKU SHKODER
1. BLEDAR METI
2. ORMIR BERDICA
3. VALBONA SAKEJ
4. FRAN PAJA

5. GJERGJ DUSHKJA
6. KLODJANA BERDICA
7. SHAQIR HYSA
8. SOKOL NIKOLLA
9. FLUTURA BYTYCI
10. ALEKSANDER LULA
11. FATBARDH IDRIZI

QARKU VLORE
1. ADRIATIK LAPAJ
2. ANILA AHMATAJ
3. ARJAN ZYKA
4. ANILA HITAJ
5. FLORIANT MUHO

6. NAJADA GJIKSANA
7. YLLI HASKA
8. ULJANOVA GJONAJ
9. PANAJOT LLOJI
10. PJERINA MINGA LAME
11. KADRI SERJANI
12. ALPIN SKENDAJ

QARKU BERAT
1. MARGARITA KOLA
2. RUHIJE BOBO
3. ERION MELENGU

4. ASQERI CELA
5. DRITAN SHALLARI
6. ALTIN MALAJ
7. STILIANO BODE
8. DHIMITRAQ SINJARI