Reshjet e shiut përkeqësojnë situatën në Shkodër

Publikuar: 26.03.2013 - 11:13

Reshjet e dendura qė kanė rėnė gjatė dy ditėve tė fundit kanė pėrkeqėsuar situatėn e pėrmbytjeve nė Qarkun e Shkodrės. Krahas problemeve qė ekzistonin, si pėrmbytje tė sipėrfaqeve tė mėdha tė tokave bujqėsore, izolimi i banesave, situata ėshtė pėrkeqėsuar edhe nė qarkullimin e automjeteve. Sipas informacioneve problematike ėshtė situata nė akset rrugore, Shkodėr-Dajē, Shkodėr-Obot dhe Shkodėr-Velipojė. Sipas raportimit tė Shekullit, nė kėto akse qarkullimi i makinave ėshtė bllokuar.

Niveli i ujit nė komunat Obot dhe Dajē ka arritur deri nė 80 cm, ndėrsa 310 banesa janė tė izoluara dhe 4100 hektarė tokė janė nėn ujė.