Shqipëria dhe Kosova me kurrikula të përbashkëta në 2015-tën

Publikuar: 11.02.2013 - 21:05

Tiranė, 11 shkurt - Shqipėria dhe Kosova po punojnė ngushtė pėr tė pasur njė kurrikul tė unifikuar pėr vitin shkollor 2015-2016.Deri mė tani, Kosova dhe Shqipėria kanė abetaret e njėjta dhe duke nisur qė nga viti i ardhshėm do tė jenė tė unifikuara edhe tekstet e Historisė dhe Gjuhės shqipe. Ministria e Arsimit tė Shqipėrisė  bėn tė ditur se dy vendet po punojnė pėr kurrikula tė pėrbashkėta shkollore pėr tė gjithė sistemin parauniversitar, transmeton Shekulli online.

Kjo pėrfshin njėsimin e tė gjitha teksteve, nga klasa e I-rė deri nė tė IX-ėn. Fillimisht po punohet pėr unifikimin e teksteve tė Historisė dhe Gjuhės shqipe dhe mė pas kurrikula do tė zbatohet nė shkollat shqiptare nga sezoni shkollor 2015-2016.

Ministritė e Arsimit tė tė dy vendeve janė duke punuar ngushtėsisht pėr tė shmangur edhe problemet qė mund tė sjellė pėrshtatja e dy sistemeve tė arsimit parauniversitar.

 

lon12.02.2013/10:43

O Gazetar Shqiptar çka është ''kurrikula'' në gjuhën Shqipe
Si ka thënë Fishta mallkue qoftë njaj bir Shqiptari që flet në gjuhë të huaj pa qenë nevoja.