Shqipëria: Tri vendkalime të reja kufitare me fqinjët

Publikuar: 06.02.2013 - 21:41

Tiranė, 6 shkurt - Kėshilli i Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė miratoi sot vendime pėr hapjen e tri pikave tė pėrbashkėta tė kalimit ndėrkufitar. U miratua vendimi pėr hapjen e pikės sė pėrbashkėt tė kalimit ndėrkufitar nė Trebisht, tė rrethit tė Bulqizės, nė kufirin tokėsor me Republikėn e Maqedonisė, pastaj pėr hapjen e pikės sė pėrbashkėt tė kalimit kufitar nė Grabon, tė rrethit tė Malėsisė sė Madhe, si dhe tė pikės sė kalimit ndėrkufitar nė Ēerem, tė rrethit tė Tropojės, nė kufirin shtetėror tokėsor me Republikėn e Malit tė Zi, raporton agjencia Ina.

Hapja e kėtyre pikave tė pėrbashkėta tė kalimit ndėrkufitar lehtėson lėvizjen e lirė tė shtetasve nė tė dyja anėt e kufirit dhe forcon kontrollin ndaj shtetasve dhe mjeteve qė kalojnė kufirin.