BE-ja për drogën: Shqiptarët më aktivët

Publikuar: 31.01.2013 - 17:52

Tiranė, 31 janar - Qendra e monitorimit evropian pėr drogėn pranė BE-sė dhe EUROPOL-it kanė publikuar njė raport tronditės mbi trafikun e drogės dhe rrugėt e depėrtimit tė saj nė vendet e Unionit.

Grupet kriminale shqiptare spikatin nė kėtė raport si ndėr grupet mė aktive nė trafikun e kokainės dhe heroinės drejt vendeve tė BE, por edhe si njė vend burimi kryesor nė prodhimin e canabisit. BE dyshon se nė Shqipėri dhe Moldavi ka edhe laboratorė pėr prodhimin dhe pėrpunimin e kokainės.

“Shqiptarėt janė tė pėrfshirė nė aktivitete tė shumėfishta kriminale”, thuhet nė kėtė studim qė pėrfshin vitet e fundit, ku citohet mė tej se shqiptarėt janė tė pėrfshirė nė trafikun e kokainės, drogave sintetike por dhe canabisit.

Sipas raportit, shqiptarėt bashkėpunojnė ngushtė me partnerė turq pėr tė trafikuar heroinė drejt Italisė, qė cilėsohet si vendi mė i madh i BE nė konsumin e kėsaj droge. Raporti citon se grupet kriminale shqiptare pėrdorin forma tė ndryshme tė transportit tė drogės, ndėrsa vitet e fundit kanė forcuar lidhjet me grupet kriminale lituaneze dhe turke. Madje raporti citon mes tė tjerash se grupet kriminale shqiptare pėrdorin zona tė caktuara nė rajon si nė Maqedoni, Kosovė dhe Shqipėri pėr tė ruajtur dhe magazinuar drogėn.

Bucki04.02.2013/11:33

Ky problem dihet por ju akuzoni shqipetaret me 10100 kg.Nuk shiqoni Spanjen dhe Holanden qe me tona e tona vine ne BE nga Amerika Latine.Nuk eshte e mire as 5. gr,por gjithnji peshqit e vegjel nxinen e te medhenjet darkoj me qeveritar qe jane ma te rrezikshem se peshkaqenet.