Shqipëria ratifikoi tri marrëveshje me Kosovën

Publikuar: 31.01.2013 - 17:32

Tiranė, 31 janar - Kuvendi i Shqipėrisė miratoi tė enjten me 131 vota pro dhe asnjė kundėr, marrėveshjen dypalėshe “pėr ndihmė tė ndėrsjellė juridike nė ēėshtjet penale”, e cila synon forcimin e bashkėpunimit nė ēėshtjet penale mes dy vendeve, nė luftėn kundėr krimit.

Marrėveshja tjetėr mes qeverisė shqiptare dhe asaj tė Kosovės “pėr transferimin e personave tė dėnuar”, synon mundėsimin e vuajtjes sė dėnimit tė personave tė dėnuar nė vendin e origjinės, transmeton BW.

Ndėrsa marrėveshja e tretė “Pėr ekstradimin”, synon nxitjen e bashkėpunimit gjyqėsor nė ēėshtjet penale, nė frymėn e respektit reciprok, pėr parimin e sovranitetit dhe barazisė sė tė drejtave, si dhe kontribuon nė zhvillimin dhe forcimin e bashkėpunimit efektiv ndėrkombėtar nė luftėn kundėr krimit, duke lehtėsuar procedurat e ekstradimit nė shkallėn mė tė lartė tė mundshme.