Në Vlorë kapet peshkaqeni tigër

Publikuar: 30.01.2013 - 12:56

Vlorė, 30 janar- Rrjetat e peshkatarėve tė anijes "Pavarėsia" kanė kapur njė peshkaqen me peshė 3.5 kuintal, i llojit tigėr. Ky ėshtė peshkaqeni i parė i kapur pėr kėtė vit, pas dy tė tjerėve tė peshkuar nė vitin qė lamė pas, po nga kėta peshkatarė.

Peshkatarėt sqarojnė se kane qene duke peshkuar ne nje thellėsi prej 150 metra, 1 milje e gjysmė nga ishulli i Sazanit dhe 5 milje nga bregdeti i Vlorės.

Gjatė mbledhjes sė rrjetave kanė hasur nė vėshtirėsi pėr shkak tė peshės sė madhe tė tyre. Nė momentin e nxjerrjes sė rrjetave nė sipėrfaqe kane pikasur peshkaqenin. Sipas peshkatarėve ky lloj peshkaqeni kapet nė njė thellėsi mbi 100 metra nė det, ndėrsa afrohen nė ujėrat e gjirit tė Vlorės pėr faktin se ka shumė ushqim nė kėtė periudhė. 

Ai do te tregtohet ne restorantet e peshkut ne Vlore, ndėrsa duket se pavarėsisht ēmimit tė larte dhe gatimit special peshkaqeni mbetet mjaft i kėrkuar ne tregun vendas. Duke qenė edhe se rėnia nė rrjetat e peshkatarėve tė peshkaqenėve ka qenė e shpeshtė gjatė viteve tė fundit edhe kėrkesa nė restorante janė tė larta.